Asgari ücret ne kadar 2017 asgari ücret belli oldu mu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Peki 2017 asgari ücret ne kadar olacak? Brüt ve net asgari ücret fiyatları belli oldu mu? Detaylar haberimizde...

Asgari ücret ne kadar 2017 asgari ücret belli oldu mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, her yıl yapılan çalışmanın bugün itibarıyla başladığını belirterek, önümüzdeki süreçte tarafların 4 toplantıyla süreci olgunlaştırabileceğini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlık’ta Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile yapılacak toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Her yıl yapılan çalışmanın bugün itibarıyla başladığını belirten Müezzinoğlu, yalnız işçi ve işvereni ilgilendiren bir konu olmadığını, ülkenin dinamiklerini ilgilendiren bir konu olduğunu ifade etti. Müezzinoğlu, önümüzdeki süreçte tarafların yaklaşık 4 toplantıyla süreci olgunlaştırabileceğine işaret ederek, "Biz, özellikle popülist davranmak yerine, reel olmak, hakkaniyetli süreçlerle ülkemizin yarınlarını bugünden daha iyi yapabilmek derdiyle bugünlere geldik" ifadelerini kullandı.

Asgari ücretle ilgili, 2002 ve 2016 yıllarına bakıldığında yaklaşık 6 katlık bir artış olduğunu anlatan Müezzinoğlu, "2002 yılında bin dolara bu ülke 6.6 yani 6,5 kişi çalıştırıyordu, şimdi doların tarihi rekor kırdığı tarihte bu oran 1.8. Yani, iki kişiyi bile bin dolara çalıştırmadığımız bir süreci yakaladık, bu anlamda önemli artıları var. İşveren tarafına baktığımızda, 36 milyar dolarlık bir ihracatı 144 milyarlara taşıyabilen bir işveren kesimi olduysa, orada da bir kazanım var. Tüm bunları birlikte elde ettik" dedi.

"İŞÇİ DE BİZİM İŞVEREN DE BİZİM"

Müezzinoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Özellikle, 2015-2016 yılı için asgari ücretin yüzde 30’luk bir artışı, bin liradan bin 300 liraya çıkması, tabii ki işverenimizi bir gerilime sürükledi. Çünkü, Türkiye’nin artık dünya ile rekabette de önemli bir rolü var. Gerek iç piyasa gerekse dünya piyasalarını da yakından takip etmek durumda. Bu tedirginliğini gidermek için hükümet 100 TL’lik bir destek verdi. Bu anlamda da yaklaşık 9.4 milyar, yıl sonu itibarıyla 10 milyarlık destek bu anlamda işverene katkı olarak sübvanse edilen bir destek oldu. Bundan sonraki süreçte de işçi de bizim işveren de bizim. Daha güçlü olabilmeleri için her türlü desteği vermek bizim sorumluluğumuz."

ABD’deki seçimler ve dünyadaki gelişmelere işaret eden Müezzinoğlu, "Geleceğe daha güvenli gidebilmek için de çok yönlü çalışmalar da yapmamız gerektiği kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

(İHA)

asgari ücret belli oldu mu asgari ücret ne kadar oldu 2017 ekonomi haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı