Binek otomobil ihracatında rekor rakam

Binek otomobil ihracatı kasım ayında rekor tazeleyerek 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

Binek otomobil ihracatında rekor rakam

Türkiye ihracatının lideri otomotiv endüstrisi, kasım ayında rekor tazeleyerek 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektör ihracatı kasım ayında yüzde 16,9 artarak 2,2 milyar dolar oldu. Binek otomobil ihracatı ise yüzde 51’lik artışla yeni rekor kırdı Kasım ayı ihracatında sektörün en büyük üç pazarı olan Almanya, İtalya ve Fransa’ya yüzde 65’e varan oranlarda çift haneli artışlar yaşandı. Binek otomobil ihracatında yüzde 51 oranındaki yüksek artış başarılı performansta temel etken oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Bu yılı 23 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye otomotiv tarihinde 2008 yılında elde edilen 24,7 milyar dolarlık en yüksek ihracat rakamından sonra ikinci en yüksek rakama ulaşacağız” dedi.

Binek otomobiller ihracatı en büyük ilk üç pazar olan İtalya’ya yüzde 118, Fransa’ya yüzde 199, Almanya’ya yüzde 88 artış gösterdi. Ayrıca Polonya’ya yüzde 44, Slovenya’ya yüzde 179 ihracat artışı yaşandı. Otomotiv yan sanayinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 6 ve diğer pazarlardan Romanya’ya yüzde 19, İran’a yüzde 56 artarken, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 21 düşüş kaydedildi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en büyük pazar olan Birleşik Krallık’a yüzde 31, diğer önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 37, İspanya’ya yüzde 44 ihracat düşüşü görülürken, Amerika Birleşik Devletleri’ne ise yüzde 100 ihracat artışı oldu.

Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise en önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 17, İtalya’ya yüzde 63, Polonya’ya yüzde 512 ihracat artışı oldu.

EN BÜYÜK PAZAR ALMANYA’YA İHRACAT YÜZDE 24 ARTTI

Otomotivin kasım ayındaki performansı ülkeler bazında da kendini gösterdi. OİB verilerine göre kasım ayında en büyük ilk üç pazar olan Almanya’ya yüzde 24 artış ile 364 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 53 artışla 283 milyon dolar ve Fransa’ya yüzde 65 artışla 249 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Almanya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 88, otobüs-midibüs-minibüs ihracatının yüzde 17 artması etkili olurken, İtalya’ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 118, Fransa’ya artışta da binek otomobiller ihracatının yüzde 199 artması etkili oldu.

Yine önemli pazarlardan Polonya’ya yüzde 57, Slovenya’ya yüzde 49, Hollanda’ya yüzde 27, Romanya’ya yüzde 20 artış olurken, Birleşik Krallık’a yüzde 12, İsrail’e yüzde 25 ve Danimarka’ya yüzde 18 düşüş yaşandı. Birleşik Krallık’a olan ihracat düşüşünde eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 31 azalması ve İsrail’e yönelik düşüşte de binek otomobiller ihracatının yüzde 27 düşüşü etkili oldu.

AB’YE YÜZDE 22, AMERİKA ÜLKELERİ’NE YÜZDE 27 ARTIŞ OLDU

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat kasım ayında yüzde 22 artışla 1 milyar 786 milyon dolar oldu. AB ülkeleri ihracattan yüzde 79 pay aldı. Kasım ayında alternatif pazarlar arasındaki Amerika Ülkelerine yüzde 27 ihracat artışı yaşanırken, Orta Doğu Ülkeleri’ne yüzde 16 düşüş oldu.

(İHA)

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri