KOBİ'ler için "Nefes Kredisi" başvuruları başladı

KOBİ'ler için finansman sorununu gidermek amacı ile verilecek olan "Nefes Kredisi" için başvurular başladı.

KOBİ'ler için

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası(FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere hayata geçirilen ‘Nefes Kredisi’ başvurularının başladığını açıkladı. 
FATSO Başkanı Tayfun Karataş, KOBİ ve Oda üyelerinin krediye erişimi için TOBB ve FATSO olarak kaynak aktardıklarını, bunun karşılığında Denizbank ve Ziraat Bankası'nda üyelerin kullanımına sunulmak üzere düşük faizli kredi fonu oluşturulduğunu kaydetti.
Başkan Karataş, KOBİ'lerin Nefes Kredisi'ne başvurabilmeleri için öncelikle FATSO'ya gelerek 'TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir' ibaresini içeren faaliyet belgesi almaları gerektiğini belirtti. KOBİ'lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere Ziraat Bankası, Denizbank ve FATSO arasında protokol imzalandığına işaret eden Başkan Karataş, “Kredi, 12 ay vade üzerinden ve aylık eşit taksitler halinde kullandırılacak. Vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün olmayacak. Kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90’dır. Kredi azami limiti 50 bin TL'dir. Kredinin teminatı yüzde 85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, kalan yüzde 15'lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecektir. Protokol gereği, kredi değerlendirme sürecinde odamızın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır" dedi.
TOBB ve FATSO tarafından aktarılan kaynakla sağlanabilen kredinin KOBİ'lerin ihtiyaçlarını karşılamak için tek başına yeterli olmayacağını ifade eden Başkan Tayfun Karataş , TOBB, oda ve borsalar olarak yaratabildikleri kredi hacminin kaynak yetersizliği nedeniyle 3 milyar TL ile sınırlı kaldığını kaydetti.
'Nefes Kredisi'nin miktardan çok model olarak örnek olması bakımından önemli bir araç olduğunu anlatan Karataş , hükümetin de bu modeli esas alarak bütçeden de kaynak aktarmayla daha büyük bir kredi paketi hazırlamasını beklediklerini dile getirdi. 

KOBİ'ler ve esnaf sicil affı bekliyor
Vergi barışından sonra sicil barışının da gündeme gelmesini beklediklerini belirten FATSO Başkanı Tayfun Karataş , KOBİ'lerin sorununun çözülmesi için sicil affının da zorunlu hale geldiğini tekrar hatırlattı. Karataş, “KOBİ'lerin krediye erişememelerinin önünde bir engel teminat sorunu, diğer engel de kredi sicilinin bozulmuş olmasıdır. Ekonomideki koşullar yüzünden ödemesini aksatmış KOBİ veya esnaf kredi alamamaktadır. Ağır koşullar nedeniyle kredi borcunu ödeyememiş dürüst esnaf ve KOBİ'ler için sicil affı çıkarılmalı, kredileri yapılandırılmalı ve bu işletmeler yeniden ekonomiye kazandırılmalıdır” ifadelerini kullandı. 

fatsa haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri