Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?

Kredi çekmek isteyenler için büyük öneme sahip olan kredi notu nedir, bu not nasıl yükseltilir ve kredi notunu yükseltmek için neler yapmak gerekir? Bankalardan kredi çekerken sizler için büyük öneme sahip kredi notu hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde...

Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?

Bankalar kredi çekmek istediğinizde sizin kredi notunuzu değerlendirir. Peki bu kredi notu nedir, neye göre yükselir ve düşer? İşte kredi notu hakkında bilmeniz gerekenler...

Kredi notu ya da kredi puanı, bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Finans, reel sektör ve bireyler referans olarak bu kredi notunu kullanır. Uzun yıllardır bankaların müşterilerine kredi vermeden önce kişi veya kuruluşların mali durumunu incelerken referans aldıkları ve kredi riskini hesaplarken kullandıkları önemli bir referans notudur.

Bankalar ve diğer finans kurumları kişiye kredi vermeden önce bu raporu inceleyerek potansiyel risk durumlarını gözden geçirirler. Kredi puanı düşük olan kişilere bankalar ve finans kurumları kredi verme konusunda alternatif yöntemleri (ipotek, kefil, teminat, rehin, vb.) gözden geçirirler. Kredi puanı yüksek olan bireyler krediye daha kolay erişim hakkına sahiptirler.

Kredi notu bireylerin risklerini, göreceli olarak belirler. Kredi notunun amacı, bireyleri öngörülen riskleri açısından bir sıralamaya koymaktır. Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900, arasındadır. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi puandır.

Kredi notu nasıl ve neye göre hesaplanır?

Bireylerin kredi notunu etkileyen çeşitli nedenler vardır. Bu olumsuz maddeler çeşitli finans kuruluşları tarafından şu şekilde belirlenmiştir.

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %30
  • Mevcut hesap ve borç durumu: %25
  • Yeni kredi açılışları: %20
  • Kredi kullanım yoğunluğu: %15
  • Diğer: %10 
  • Kredi Limitinin %30'nu aşmamak.

Buna göre kredi puanını olumsuz etkileyen faktörlerin başında gecikmeye kalmış kredi ve kredi kartı ödemeleri gelir. Bireyin yüksek borç durumu da puan üzerinde olumsuz etki yapan unsurlandandır.

kredi notu nedir kredi notu nasıl yükselir ücretsiz kredi notu sorgulama kredi notu öğrenme kredi notu yükseltme kredi puanı sorgulama

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri