Türkiye ve Tataristan arasında ticaret köprüsü

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, beraberindeki sanayici, iş adamları, milletvekilleri ve bilim insanları ile Kahramankazan’ın kardeş şehri olan Tataristan’ın Naberjnıye Çelni kentine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye ve Tataristan arasında ticaret köprüsü

Türk heyeti ziyaret kapsamında, “Tataristan-Türkiye Kahramankazan İş Forumu”na katılarak, karşılıklı yatırım ve ihracat anlaşmalarına imza attı.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, beraberindeki sanayici, iş adamları, milletvekilleri ve bilim insanları ile birlikte Kahramankazan’ın kardeş şehri ve Tataristan’ın en büyük ikinci kenti olan Naberjnıye Çelni’ye (Yar Çallı) bir ziyaret gerçekleştirdi. Türk heyetinde Başkan Ertürk’ün yanı sıra, Kahramankazan’da faaliyet gösteren sanayici ve iş adamları, AK Parti Milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Haluk İpek, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da yer aldı. Türk Heyeti burada, Naberjnıye Çelni Belediye Başkanı Nail Magdeev ve kent protokolü tarafından karşılandı.        

Yatırım ve ihracat anlaşmaları

Türk heyeti ziyaret kapsamında, Türk ve Tataristanlı sanayici, iş adamları ve bilim insanlarını buluşturan Tataristan-Türkiye Kahramankazan İş Forumu’na katıldı. Heyetteki sanayici ve iş adamları, da Tataristanlı şirket ve firmalarla karşılıklı görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı. Forum kapsamında Türk ve Tataristanlı sanayici ve iş adamları, çeşitli alanlarda karşılıklı yatırım ve ihracat anlaşmalarına imza attı.

Ertürk’ten 2023 hedefi vurgusu

Başkan Ertürk, forumda yaptığı konuşmada, Yar Çallı ile kardeş şehir olmalarının ardından kültürel ve sosyal alanda birçok paylaşımda bulunduklarını ve bunlara ticareti de katmak istediklerini söyledi. Tataristan’ın, Rusya Federasyonu içindeki ülkeler arasında ekonomik gelişmişliği en üst düzeyde olan cumhuriyetlerden biri olduğunu vurgulayan Ertürk, “Kardeş ülke Tataristan ile ticaretimizi artırmak ve sanayicilerimizin cazip koşullardan yararlanmasını istiyoruz” dedi. Ertürk, şunları kaydetti:
“Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, yakın zamanda Tataristan’ın Kazan kentine yaptığı ziyaretin ardından kültürel, sosyal ve ekonomik alanlardaki işbirliklerinin artarak devam etmesi kararının alınması ile birlikte, ilişkilerimiz ciddi seviyede kuvvetlenmiştir. Bu noktada Tataristan’ın ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için ortaya koyduğu çabayı ve Türk Yatırımcılara gösterdiği teşvikleri yakından görüyoruz. Ziyaretimizle enerji, sanayi, ticaret, sağlık, eğitim ve turizm gibi sektörlerde işbirliklerinin artmasını hedefliyoruz. Böylece, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği 2023 hedeflerimiz arasında olan 500 milyar dolarlık dış ticaret kapasitesine ulaşmak kolaylaşacaktır. Kahramankazan ve Yar Çallı şehirlerinin kardeşliği Türkiye–Tataristan ve Türkiye–Rusya ilişkilerimizi güçlendirme ve pekiştirme konusunda çok ciddi katkılar sağlayacaktır.”

Fabrikaları gezdiler

Türk heyeti daha sonra, resmi temaslarının yanı sıra, kültürel ve sosyal anlamda ziyaretler gerçekleştirdi. Türk heyeti bu kapsamda tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra şehirdeki fabrika, üretim tesisleri ve bilim merkezlerini gezdi.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı
Mamak'ta  Biyopsikososyal destek
Mamak'ta Biyopsikososyal destek