Adalet Yürüyüşü'nde son durum ne? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ne dedi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından alınan karar ile Ankara'dan başlayan ve İstanbul'a kadar devam edecek olan Adalet Yürüyüşü'nün ilk günü tamamlandı. İlk günde neler oldu, yürüyüşte son durum ne? CKemal Kılıçdaroğlu yürüyüş ile ilgili ne dedi? Detaylar haberasir.com'da...

Adalet Yürüyüşü'nde son durum ne? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ne dedi?

Ankara Güvenpark'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlayan ve İstanbul'da sonra erecek olan Adalet Yürüyüşü'nün ilk günü sona erdi. Güvenpark'ta başlayan ve büyük katılımın olduğu yürüyüşün ilk günü 4 saat süren yürüyüşün ardından, Batıkent Hipodrom'da verilen mola ile sona erdi.

Güvenpark'tan startı verilen ve İstanbul Maltepe Cezaevine kadar sürecek olan yürüyüşün ilk gününde Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi ve sonrası önemli açıklamalarda bulundu. CHP lideri, yürüyüşten önce evinin önünde yaptığı açıklamada yürüyüş ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Adalet Yürüyüşü Başlatıyoruz

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Ankara Güvenpark’tan başlatacağı Adalet Yürüyüşü için Çukurambar’daki evinden ayrılırken, kendisini bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

"Sonuçta bu ülkede birlikte yaşayacaksak zorunlu olan adalet. Adaletin olmadığı bir yerde devlet de olmaz, adaletin olmadığı bir yerde insan da olmaz. O nedenle “Adalet Yürüyüşü”nü başlatıyoruz. Bugün yürüyeceğiz. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüzün anlamını kavrarlar. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüze, bizim sesimize, bizim sözümüze kulak verirler. Biz gerginlik istemiyoruz, biz kavga istemiyoruz. Biz birlikte beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz. Biz mahkemelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde öğretim üyeleri istemiyoruz. Dolayısıyla bunlar bize acı veriyor ve bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Söylemiştim, "Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim" diye. Şimdi yürüyorum, yürüyeceğim İstanbul’da kadar. Bu son olmayacak. Bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek."

Güvenpark'ta ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe destek vermek zorundadır. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz, barış olmaz, huzur olmaz. Bütün dünya duysun, bütün dünya! Biz Türkiye’de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz. 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Kendi ülkemizde demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz” dedi.

Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız

Kendi ülkemizde gazetecilerin hapiste olmasını istemiyoruz. Milletvekillerinin hapiste olmasını istemiyoruz. Kendi ülkemizde birlikte, beraber barış içinde yaşamak istiyoruz. Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız, bir dikta yönetimiyle!

 

Bu ülkeye adalet ya gelecek, ya gelecek!

Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke gibi, her uygar ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık, yeter diyoruz! Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek, ya gelecek! Söyledim, “Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa, o bedeli önce biz ödeyeceğiz.” Bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. 

Biz üzerimize düşeni yapıyoruz

Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe destek vermek zorundadır. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede barış olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede huzur olmaz. Adalet, adalet, adalet! Bu soylu kavramın anlamını vermek, bu soylu kavramın gereğini yapmak zorundayız. Herkesin düşüncesine saygılıyız, herkesin siyasal görüşüne saygılıyız. Herkes ama herkes yargıyı, yargının bağımsızlığını ve adaleti savunmak zorundadır. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz adaleti savunuyoruz. 

Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz

Bütün dünya duysun, bütün dünya! Biz Türkiye’de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz. 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Kendi ülkemizde demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Taşeron işçileri, emekliler, köylüler, işçiler herkes için, memurlar herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz. İnsanca yaşamak için adalet istiyoruz.

Kılıçdaroğlu, ilk günün ardından neler dedi?

"Değerli basın mensupları, “Adalet Yürüyüşü”müzün birinci etabını tamamladık. Yorgun değiliz, kararlıyız, endişeli değiliz, umarım hedefe ulaşırız. Az önce bir haber geldi bir gazeteci arkadaşımızın serbest bırakıldığına ilişkin olarak. Bu bizi mutlu etti. İnşallah İstanbul’a vardığımızda gönül ister ki, hapiste hiçbir gazeteci kalmasın.

Zaman zaman yolda provokatif eylemler de oldu ama tahriklere kapılmadık, kapılmayacağız. Biz haklıyız, adalet için yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz. Gün gelecek bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Dolayısıyla kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz.

Sizler de bizi izlediniz, umarım yorulmamışsınızdır. Belki sizin de gazetecilik hayatınıza renkli bir sayfa olarak bu yürüyüşümüz geçer. Adalet bizim için geçerli, sizin için de geçerli. Özellikle sizin arkadaşlarınız hapiste. Bir ara uçakta seyahat ederken Meclis Başkanına şunu söylemiştim: “150’nin üstünde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz demokrasiyi dünyaya anlatamazsınız.” Gerçekten de demokrasiyi dünyaya anlatamazlar. Çünkü dünyada bilinen bir gerçek, Türkiye’de demokrasi yok.

Bu yürüyüşümüzü ayrıca uluslararası yayın organlarının da çok geniş bir şekilde verdiklerini söylediler. Bizim televizyonlarımızda geniş şekilde vermiş. Bütün gazeteci arkadaşlarıma verdikleri destek için yürekten teşekkür ediyorum. Hepiniz sağ olun, var olun diyorum.

Soru- İzmir’de, Edirne’de yürüyüşe destek yürüyüşleri gerçekleşti. Bundan sonraki güzergahınızda bir bütünleşme olacak mı? Ve akşam sahura kadar bir şenlik halinde gerçekleşecek mi?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Şimdi şöyle; elbette bu yürüyüşümüz bir şenlik aslında. Adalet arıyoruz, endişeli değiliz. Dolayısıyla yolda gelirken arkadaşlarımız, gençlerimiz slogan attılar, alkışladılar, bir şenlik havası içinde, bir bahar havası içinde yürüyüşümüzü yaptık. Diğer illerde de elbette olacaktır, olması da gerekiyor. Adalet kim geçerli? Bizim için geçerli bir kavram, hepimiz için geçerli bir kavram.

Dolayısıyla diğer illerde, ilçelerde adalet yürüyüşleri olursa bundan mutluluk duyarız tabi. Öyle kabul etmek lazım.

Akşam burada konaklayacağız. Elbette arkadaşlar bir araya geldiler, konuşacaklar, fıkra anlatacaklar, öyküler anlatacaklar, başlarından geçen hikayeleri anlatacaklar. Şenlikli bir akşam olacak. Ben de arkadaşlarımla beraber olacağım.

#adaletyürüyüşü CHP adalet yürüyüşü adalet yürüyüşü Kemal Kılıçdaroğlu adalet yürüyüşü adalet yürüyüşü kaç gün sürecek chp haberleri adalet yürüyüşü haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri