Bayramda yola çıkacaklar bu habere dikkat!

Ramazan Bayramı'na gunler kala, yetkililer yola çıkacak şoförleri, trafikte dikkatli olmaları konusunda uyardı. İşte ANODER tarafından sürücüler için yapılan o uyarı ve tavsiyeler...

Bayramda yola çıkacaklar bu habere dikkat!

ANODER Başkanı Kalkan: “Aşırı hızın yolu değil hayatı kısalttığı, trafikte bir yanlışın tüm doğruları götürdüğü, araç kullanırken telefona değil kurallara kulak verilmesi gerektiği, yolların kıralı değil kuralı olduğunu asla unutmamalıyız”

Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Başkanı İlkay Kalkan; Ramazan Bayramı ile birlikte karayollarındaki trafikte yoğunluğun hızla artacağını belirterek, Bayram için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulunarak “Aşırı hızın yolu değil hayatı kısalttığı, trafikte bir yanlışın tüm doğruları götürdüğü, araç kullanırken telefona değil kurallara kulak verilmesi gerektiği, yolların kıralı değil kuralı olduğunu asla unutmamalıyız.” dedi.

ANODER Başkanı Kalkan’ın açıklamaları şöyle:

“Bayram öncesi ve sonrası yollardaki trafik yoğunluğu diğer zamanlara göre en az yüzde 20 daha fazla yaşanan kaza oranı ise yüzde 50 daha fazladır.  Araçlarının can taşıdığının hiç akıllardan çıkmamasının gerektiği bu durumla ilgili olarak yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Öncelikle, aşırı hızın yolu değil hayatı kısalttığı, trafikte bir yanlışın tüm doğruları götürdüğü, araç kullanırken telefona değil kurallara kulak verilmesi gerektiği, yolların kıralı değil kuralı olduğunu asla unutmamalıyız.

-Aracınızın bakımını yaptırın-

Trafik kazalarını en aza indirmek için öncelikle araç bakım ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekmektedir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır. Özellikle araçların fren bakımları son derece önemli bir husustur. Çünkü bayramlarda yolcu sayısı ve yükü artmaktadır. Aracıyla bütünleşmiş sürücüler bu değişimi algılayamayarak kaza yapabilmektedirler. Araçta taşınabilecek yolcu ve yük miktarı aracın belgesindeki değeri de geçmemelidir. Gereğinden fazla yük aracın sürüş kararlılığını etkiler, fren mesafesini aşırı uzatır. Sürücünün günlük kullanımından daha ağır olan aracını yüksek hızlarda kullanması, frenlerin ısınmasına ve fren mesafesinin uzamasına neden olur. Ayrıca 6 yıldan yaşlı lastikler teknik özelliklerinden çok şey kaybeder, fren mesafesini uzatır. Bu hususa da dikkat edilmelidir. Yüklü araç sürücüsünün önündeki araçla arasındaki takip mesafesini günlük kullanımına kıyasla artırması önemli bir önlem olabilir.

Araçlarınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu da kontrol edilmelidir.

Aracın bakımı kadar sürücünün dinç ve dikkati açık olması da son derece önemlidir.  Bu noktada Yolculuk öncesi iyi uyunarak ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çıkılmalı, 2 saatte bir kısa süreli de olsa mola verilerek dinlenilmeli ve ideal olanı 6 saat, maksimum ise 8 saat araç kullanılmalıdır.

-Seyahat planlaması yapın-

Kazalar, uzun yol tecrübesi fazla olmayan sürücülerin biran evvel hedeflerine ulaşma çabası neticesinde genelde mola yerleri öncesi veya varılacak noktaya kalan son 50-100 kilometre aralığında ve 16.00-20.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Bu noktadan hareket edecek olursak, dinlenmeden yola çıkmak ve yol esnasında yorgunluğa direnmek kazaya davetiye çıkarmaktır. Yola çıkmadan önce seyahat planlaması yapıp mola yerlerinizi ve seyahat saatlerinizi belirleyip, 2 saatten fazla aralıksız araç kullanmayın. Ayrıca seyir halinde iken cep telefonu ile görüşülmemeli, alkollü ve uykusuz trafiğe çıkılmamalıdır.  Yollarımızdaki tadilat çalışmalarına dikkat edilmeli, bu tarz çalışmalar için daima dikkatli olunmalıdır.

-Aşırı özgüven hata yaptırır-

Sürücülerimizin şunu da unutmamaları gerekir, aşırı özgüven hata yaptırır. Ben çok iyi şoförüm diyerek kurallara rivayet etmezseniz, sürüş zamanınızı yorgunluğun üst sınırlarında zorlarsınız anlık bir hatanın faturasını ağır ödeyebilirsiniz.

Unutmamamız gereken bir diğer unsur ise trafik kazalarında emniyet kemerinin yüzde 45 oranında ölümü engellediğidir. Kısa uzun fark etmez her sürüşünüzde emniyet kemerinizi takın araç içinde arka koltuklarda dahil herkesin kemerini takmasını sağlayın.

TÜİK verilerine göre kusurların yüzde 88,69'u sürücüden, yüzde 8.99'u yayaya bağlı nedenlerden, yüzde 1,05'i yol kusurlarından, yüzde 0,42'si yolcu kusurlarından, yüzde 0,85'i ise araç kusurlarından kaynaklanmaktadır. Kazalarda, ağır tonajlı araçların neden olduğu trafik kazası oranı yüzde 31, otomobillerin neden olduğu trafik kazası oranı ise yüzde 60 olarak tespit edilmiştir. İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24'ü hiç zarar görmeden kazayı atlatmakta, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6'ya kadar düşmektedir.

Bizler tüm önlemlerimizi alalım, tüm kurallara harfiyen uyalım ki Ramazan Bayramımızı ne kendimize, nede başkasına zehretmeyelim. Şunu unutmayalım ki her şey kader değildir. Önlem ve tedbir esastır. Dinimizde de kaderden önce tevekkül vardır. Siz tüm önlemlerinizi alın gerisini yüce Allah’a tevekkül edin.

Sözün özünde vatandaşlarımızın bayram trafiğinde dikkatli araç kullanmalarını, kurallara mutlaka uymalarını, ilgili makamlarca gerekli önlemlerin alınmasını diler, bütün yurttaşlarımızın bayramını kutlar kazasız, güvenli yolculuklar, hayırlı bayramlar dileriz."

bayram trafiği

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Açık renk dövme yaptıranlar dikkat!
Açık renk dövme yaptıranlar dikkat!
Saçı dökülenler işte kesin çözüm
Saçı dökülenler işte kesin çözüm