Bilal Erdoğan: ″Batı uygarlığı Kudüs’e de kan getirdi″

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, "Batı uygarlığı maalesef Kudüs’e de kan getirdi" dedi..

Bilal Erdoğan: ″Batı uygarlığı Kudüs’e de kan getirdi″

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, "Batı uygarlığı maalesef Kudüs’e de kan getirdi" dedi.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ev sahipliğinde Kudüs 100. yıl etkinlikleri düzenlendi. Programın açılış konuşmalarını yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Kudüs’e sahip çıkmanın her Müslüman’ın görevi olduğunu, Kudüs davasının sadece Filistinlilerin ya da sadece Arap dünyasının davası olmadığını ifade ederek, "Bizler millet olarak Kudüs’e, Mescid-i Aksa’nın beşiğine hizmet etme onuruna nail olmuş bir neslin torunlarıyız. Türkiye’nin son yıllarda, mazlumların umudu olan güçlü ve dik duruşu, masa başında milletlere kader çizmeye kalkanların Kudüs ile ilgili son hamlelerini de Allah’ın izniyle boşa çıkaracaktır. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Kudüs, insanlığın gözünün nuru, gönlünün sürurudur. Yeryüzünde Arş-ı alaya en yakın yerdir. Çünkü Kudüs, İsra’nın ikinci durağı, Mirac’ın ise ilk basamağıdır" ifadelerini kaydetti.

"BİZİM GÖREVİMİZ İNSANLIĞIN ÜZERİNE DÜŞEN ÖDEVLERİ HARFİYEN YERİNE GETİRMEKTİR"
Son yıllarda Kudüs ve çevresiyle ilgili faaliyetler hakkında da bilgi veren Çavuşoğlu, "2005 yılında açılan TİKA Kudüs ofisimiz, çoğu işgal altında bulunan Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 71 projeyi hayata geçirmeyi başarmıştır. Bunlar arasında saymadan geçemeyeceklerim şunlardır, Mescid-i Aksa Külliyesi’nde bulunan ve altın kaplamalı Kubbet-üs Sahra’nın kubbesinin ve hilalinin restorasyonu, Kudüs Üniversitesi 400 öğrencilik Kız Yurdu Projesi, 1967’de Doğu Kudüs’ün işgaliyle sona eren Nebi Musa Şenlikleri’nin yeniden yapılmaya başlanması gibi projelerimizi önemsiyorum. Ramazan ayında TİKA, yüzlerce aileye gıda yardımında bulunurken, Vakıflar Genel Müdürlüğümüz 10 bin tonluk insani yardım ve gıda malzemesini bu yıl Gazze’ye ulaştırma başarısını göstermişlerdir. Gazze’de inşa edilen 320 konutun teslim işlemleri de geçtiğimiz hafta tamamlanmıştır. 2017 yılı itibarıyla Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığımız, AK Parti hükümetlerimiz boyunca bin 89 Filistinli öğrenciyi ülkemizde misafir ederek okutmuştur. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzden halen burs almakta olan Filistinli öğrencilerin sayısı da yüzlerle ifade edilebilir. Allah’ın merhameti sınırsız ve kuşatıcıdır. Bizim görevimiz insanlığın üzerine düşen ödevleri harfiyen yerine getirmektir. Aklı ve mantığı kullanarak mücadeleyi sürdürmek, zafere giden yolun gereklerini yerine getirmek zorundayız. İlk yapacağımız iş de birlikte tek vücut olup, dayanışmayla bu yolu yürümektir" şeklinde konuştu.

"BATI UYGARLIĞI MAALESEF KUDÜS’E DE KAN GETİRDİ"
Programa katılan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, 401 yıl boyunca, Osmanlı döneminde, Kudüs’te bütün dinlerin barış ve huzur içinde yaşarken, sonrasında bölgeye ayrıştırma ve acıların hakim olduğunu dile getirerek, "Batı uygarlığı maalesef Kudüs’e de kan getirdi, gözyaşı getirdi. Adalet getirmedi. İnsanları inancından, dininden, renginden dolayı hep dışladı, hor gördü ve ayrıştırmanın gayreti içeresinde oldu. İnsanlık hakikaten barışa muhtaç. İnsanlık hakikaten huzura muhtaç. İşte şimdi geldiğimiz noktada bu Batı uygarlığının öncü gücü diyebileceğimiz ülke ne yapıyor? İşte bu ülkenin başkenti bence burasıdır. Ben de büyükelçiliğimi taşıyacağım diye bir karar alıyor. Ne için? İnsanlığın huzursuzluğu daha fazla artsın, insanlar birbirine daha fazla düşman olsun. Bunu tahrik etmek için. Yani burada barışı, huzuru temin etmek gibi hiçbir gayenin olmadığını görüyoruz. Ne zaman yeniden ecdadın o huzur, barış ortamını tesis ettiği izzete ulaşabileceğiz? Biraz da bizim kendimize dönüp bakmamız gerektiğini düşünüyorum. O zaman yüzyıllar boyu dünyada barışı temin eden, zulme karşı duran bir ecdadın torunları olan bu ümmetinde artık kendine gelmesi, yapması gerekenleri yapması, birlik olması ve yeniden dünyada kardeşlik hukukunu yüceltmesi gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.
TİKA Başkanı Serdar Çam ise, "Kudüs’te ekonomik, siyasi ve kültürel olarak onurlu şekilde yaşamanın tüm şartlarının oluşması için hep birlikte mücadele edip yardımcı olacağız" ifadelerini kullandı.
Programa Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Filistin’den gelen davetliler ve Filistinli öğrenciler de yer aldı.
(Yağmur Yıldız/İHA)

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Anneler, Babalar Dikkat
Anneler, Babalar Dikkat
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı