Elmadağlı:Korsan servisçiliği ortadan kaldırmalıyız

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, korsan tabir edilen araçların denetlenmesi ve engellenmesi ile istenmeyen olayların önüne geçilebileceğini kaydetti.

Elmadağlı:Korsan servisçiliği ortadan kaldırmalıyız

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, 22 Kasım'da meydana gelen ve yazılı medyada yer alan: "Ankara Altındağ'da Öğrenci Servisi Kaza Yaptı" haberi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı'nın basın açıklaması şöyle:

Son günlerde okul servis taşıması konusunda yaşanan olumsuzluklara hep birlikte üzülerek şahit oluyoruz. Maalesef bu olayların meydana gelmesinin engellenmesi konusunda alınan tedbirler kifayetsiz gelmektedir. Zira alınan tedbirler hatalıdır. Doğru tedbirlerin alınabilmesi için öncelikle doğru teşhis yapılması gereklidir.

Şöyle ki; okul servis taşımacılığı konusunda bu güne kadar gerek basına yansıyan gerekse kamuoyunda hepimizin şahit olduğu yaşanan olumsuzluklara baktığımızda hepsinin ortak özelliği aynıdır. Bunların neredeyse tamamı geçimini servis taşımacılığından sağlamayan ve gerçek işi servis taşımacılığı olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Buna karşın alınan tedbirlere baktığımızda her türlü sorumluluk gerçek işi servis taşımacılığı olan ve geçimini bu yolla temin eden esnaflarımıza yüklenmektedir. Dolayısıyla getirilen yeni düzenlemeler de gerçek servisçi esnafa hem maddi hem de manevi külfet olarak yansıtılmaktadır. Bu durum 23.11.2017 tarihli gazetelerde yer alan “Öğrenci Servisi Kaza Yaptı”  şeklindeki olayların asıl müsebbibi olanların ekmeğine yağ sürmektedir.

Ankara’da her türlü yasal düzenlemeye uygunluğu sağlanıp, şoför ve rehber personeli hakkında gerekli yasal soruşturmalar tamamlandıktan sonra Büyükşehir Belediyesinden izin belgesi alıp çalışma hakkı kazanan servis araçları “C” harf grubu plakada kayıtlıdır. Kazanın meydana geldiği Altındağ bölgesinde sadece “C” plakalı araçların ticari servis taşımacılığı yapma izinleri mevcuttur. Oysa önceki gün  meydana gelen kazaya karışan ve servis aracı olduğu söylenen aracın plakası 67 AC 233'tür. Araç okul taşıtı görünümlüdür fakat tescil belgesinde “OKUL TAŞITI” yazıp yazmadığı bilinmemektedir. Her durumda araç Ankara Büyükşehir Belediyesinden gerekli izinlerini almamış ve dolayısıyla mevzuat kapsamında hem şoför hem de varsa rehber personeli hakkında gerekli güvenlik soruşturmaları yapılmamıştır.

Başkentin merkezinde Ankara plakalı bile olmayan bir korsan servis aracı kazaya karışıyor ve maalesef  kamuoyunda bunun faturası geçimini servis taşımacılığından sağlayan ve her türlü yasal şartlara haiz gerçek servisçi esnafa kesiliyor.

Bu güne kadar basına yansıyan ve kamuoyunda tepkilere sebep olan okul servisleri ile ilgili yaşanan olayların büyük çoğunluğunun temelinde, ehil olmayan ve asıl geçim kaynağı servis taşımacılığı olmayanların yaptıkları korsan taşımalar vardır.

İnsanlar bizlere en değerli varlıklarını emanet ediyorlar. Maalesef bu tür haberler sebebiyle esnafımız hak etmediği şekilde kamuoyunun güvenini kaybetmektedir.  Ankara’da “C” plakalı servis araçlar Büyükşehir Belediyesi’nden her yıl periyodik olarak “Özel Servis Aracı İzin Belgesi” almak zorundadırlar. Bu belge alınırken hem araç hem de araçta çalışan şoför ve rehber personel hakkında gerekli tüm güvenlik soruşturmaları yapılmakta, şartları uygun olmayanlara gerekli şartları sağlayıncaya kadar izin belgesi verilmemektedir.

Geçimini servis taşımacılığından sağlayan gerçek taşımacıların hem kendileri hem de araçları zaten her daim denetim altındadır. Korsan tabir edilen araçların denetlenmesi ve engellenmesi ile bu tür olayların tekerrürü engellenebilecektir.

Velilerimiz müsterih olsunlar, “C” plakalı araçlarla yapılan servis taşımacılığı her daim denetim altındadır. Ankara’da “C” plakalı olmayan araçlarla yapılan servis taşımacılığı konusunda emniyet, jandarma ve belediye trafik birimlerine ihbarda bulunsunlar. 

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Anneler, Babalar Dikkat
Anneler, Babalar Dikkat
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı