Halep'te sivillerin tahliyesi durduruldu

Halep'te sivillerin tahliyesi, Şii bölgesinde otobüslerin yakılmasının ardından durduruldu.

Halep'te sivillerin tahliyesi durduruldu

Halep’te mahsur kalan sivillerin tahliyesi için verilen uğraşlar, Şiilerin yaşadığı Foa bölgesinde otobüslerin yakılması üzerine bir kez daha durduruldu. Ancak yapılan görüşmeler neticesinde her iki bölgede de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması durumunda tahliyelerin gece yapılabileceği öğrenildi. 
Uzun süredir Halep’teki savaşın ortasında kalan sivillerin tahliyesi için verilen uğraşlar, Şiilerin yaşadığı Foa bölgesinde otobüslerin yakılması üzerine bir kez daha durduruldu. Her iki bölgede de sivillerin tahliyesi için Halep, Foa ve Keferya’ya eş zamanlı otobüsler gönderildi. Bu sırada hazırlıklarını tamamlayan İHH Yardım Vakfı ise Halep’teki sivillerin getirileceği noktada bekleyişe geçti. Ancak tahliyelerin gerçekleşeceği sırada Şiilerin yaşadığı Foa bölgesine giden otobüslerin yakıldığı haberi geldi. Gelen bu haber üzerine tahliyeler durdurulurken taraflar arasında da gerginlik yaşandı. Sivillerin beklendiği Han El Asser bölgesinden silah sesleri duyuldu.
Ancak taraflar arasında sürdürülen görüşmelerin sonunda Foa bölgesinde yakılan otobüslerin yerine yenileri talep edildi. Karşılıklı olarak Halep ve Foa bölgesinde ilk etapta birer otobüsün doldurularak tahliye edilmesine karar verildi. Bu tahliyelerde bir sorun yaşanmaması durumunda ise gecenin ilerleyen saatlerinde tahliyelerin sürdürüleceği bilgisine ulaşıldı.
Foa bölgesinde otobüslerin kimler tarafından yakıldığı bilinmiyor. Ancak gelen ilk bilgilere göre otobüslerin, tahliyelerin provoke edilmesi amacıyla Foa bölgesindeki DEAŞ’ın gizli hücreleri tarafından yakılmış olabileceği iddia ediliyor.

halep halep haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı