Hataylılar, Suudi Arabistan’daki idamların durdurulması için yürüdü

Suudi Arabistan’da idamı bekleyen Türklerin idam cezasının kaldırılması ve Türkiye’ye iadesi için Hatay’ın Arsuz ilçesinde yürüyüş düzenlendi.

Hataylılar, Suudi Arabistan’daki idamların durdurulması için yürüdü

Suudi Arabistan’daki hapishanede yatan ve hakkında idam cezası verilen Yıldıray Töremiş’in kız kardeşi Perihan Töremiş’in organize ettiği yürüyüşe yüzlerce vatandaş katıldı. Karaağaç Mahallesi’nde ellerinde Türk bayrakları ve açtıkları pankartlarla alkışlar ve ıslıklar eşliğinde yürüyüşe katılan yüzlerce vatandaş, "İdamlar durdurulsun", "Yıldıraylar yaşasın, analar ağlamasın" şeklinde sloganlar attı.

Yürüyüşte açtıkları pankartlarda Suudi Arabistan’da hapishanede olan ve idam cezası verilen Türklerin isimlerini yazan yakınları ve aileleri idamların durdurulmasını talep ettiler. Ayakta dahi durmakta zorluk çekerek yürüyüşe katılan Yıldıray Töremiş’in annesi Semiha Töremiş, oğlunun serbest bırakılıp Türkiye’ye iade edilmesini istedi.

"SAYIN CUMHURBAŞKANIM..."

İdam mahkumunun kız kardeşi Perihan Töremiş, yürüyüşün sonunda yaptığı açıklamada, “Arabistan’da kardeşim Yıldıray Töremiş ve diğer Türk vatandaşları hakkında alınan idam kararları lütfen durdurulsun ve Türkiye’ye iade edilsin. Sayın Cumhurbaşkanım ve devlet büyüklerimizden, tüm siyasi parti ve STK’lardan sesimize ses olmalarını rica ediyoruz. Mücadelemiz, sesimiz duyuluncaya kadar devam edecektir” dedi.

Polis eskortu eşliğinde sloganlar atarak yürüyen yüzlerce kişi idamın durdurulmasını, ailelerine kavuşmayı umut ettiklerini söylediler.

İdamın durdurulması için yapılan yürüyüş, açıklamaların ardından sessizce sona erdi.

(İHA)

hatay haberleri son dakika haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri