Hüsnü Mahalli tutuklandı - Gazeteci Hüsnü Mahalli kimdir?

Gazeteci Hüsnü Mahalli, mahkemenin “Mahalli yaptığı konuşmalarla Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni terör örgütlerine destek olmakla itham etmiştir” kararı üzerine tutuklandı.

Hüsnü Mahalli tutuklandı - Gazeteci Hüsnü Mahalli kimdir?

Gazeteci Hüsnü Mahalli, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kurul halinde kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlarından tutuklandı. 
İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar soruşturma Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen gazeteci Hüsnü Mahalli’nin hakimlik sorgusu sona erdi. İstanbul Nöbetçi 9’uncu Sulh Ceza Hakimliğinde yaklaşık 5 saat ifade veren Mahalli, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kurul halinde kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlarından tutuklandı.
Hakimlik kararında, Mahalli’nin ulusal ve uluslararası alanda belirli takipçi kitlesi bulunan televizyon kanallarında program sunan, köşe yazarlığı yapan bir kişi olduğu belirtilerek, şüphelinin 2 Aralık 2016 Ayşenur Arslan’ın yaptığı Halk Tv Medya Mahallesi programında yapmış olduğu konuşmalara yer verildi.
Şüphelinin bu konuşmalarda Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerinin terör örgütlerinin arkasında olduğunu ima ederek, Suriye’de yaşanan olaylardan Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin sorumlu olduğunu iddia ettiği belirtilen kararda, gerçek durumun bu şekilde olmadığı ifade edildi.

“Onur kıracak nitelikte hakaret niteliği taşıyan beyanlarda bulunduğu…”
Kararda Mahalli’nin Türkiye ve Ortadoğu’da tanınan ve bilinen bir gazeteci olduğuna işaret edilerek, Mahalli’nin“Türkiye Cumhuriyeti’ni terör örgütlerine destek olmakla ve Suriye’yi mahvederek orada akan kandan ülkemizi, hükümetimizi ve Cumhurbaşkanımızı sorumlu tutarak dünyaya bu şekilde gerçek olmayan beyanda bulunup açık bir şekilde iftira dolayısıyla onur kıracak nitelikte hakaret niteliği taşıyan beyanlarda bulunduğu” kaydedildi.

“Cezaevinde de tedavi edilebilir”
Mahalli’nin “Seni ve Mavi Marmara’yı satanlara iki laf etsene” ve “Halep ruh hastalarının işi bitti, 5 yıldır onlara yardım edenler ne olacak” şeklinde attığı tweetlerinin hakaret niteliğinde olduğuna vurgu yapılan kararda, şüphelinin ifadesinde MS hastası olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini söylediğine değinildi. Kararda, Mahalli’nin gözaltındayken de talebi doğrultusunda hastaneye kaldırıldığı ve tedavisinin cezaevinde de yapılabileceği anlatılırken, tutuklama gerekçesi olarak delillerin henüz toplanmamış olması, şüpheliye öngörülen suç için istenen ceza miktarı gösterildi.

“Mağdur ve tanıklar üzerinde baskı kurabilir”
Kararda, “Şüphelinin sorguda gözlemlenen savunma ve davranışları serbest kalması halinde delilleri yok edeceği, gizleyeceği veya değiştireceği, suçun mağduru ve tanıkları üzerinde baskı kurma girişiminde bulunacağı yolunda kuvvetli suç şüphesi uyandırmıştır. Şüphelinin adli kontrol tedbiriyle serbest kalması halinde suçun hiçbir karanlık nokta kamadan tüm unsurlarıyla ortaya konularak aydınlatılması bakımından sakıncalı olacağı kanaatine varılmıştır” denilerek şüphelinin tutuklanmasına hükmedildi.

HÜSNÜ MAHALLİ KİMDİR?

Hüsnü Mahalli (d. 23 Mayıs 1949).Suriye'nin Cerablus şehrindendir, Türkmen Barak aşiretindendir. Suriyeli Türkmen kökenli, Ortadoğu ve siyaset uzmanı, akademisyen, gazeteci ve yazardır.

Mahalli, 1949 yılında Suriye'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdikten sonra aynı üniversite de yüksek lisansını, Uluslararası İlişkiler'de de doktorasını tamamladı. Mahalli'nin tezinin konusu "Türk Arap ilişkileri" idi. BBC, NBC gibi uluslararası televizyonların yanı sıra pek çok Arap ülkesinde radyo, dergi, gazete, ajans gibi basın yayın organlarında görev aldı.

1 Temmuz 2013'te, Akşam Gazetesi'nin TMSF tarafından el konulması ardından gazetedeki köşe yazarlığı görevinden çıkarılmıştır. Sonrasında çarşamba günleri saat 21:30'da Cem TV kanalında Erol Mütercimler'in sunumuyla "Aynanın Arkası" programına katılmaktadır. 2015 yılından itibaren Halk Tv'de Ayşenur Arslan'ın sunuculuğu ile Maniki Dünya adlı bir izlence yapmaktır. Cuma sabahları, Ayşenur Arslan'ın izlencesini Medya Mahallesi'ne konuk olmaktadır.

gazeteci hüsnü mahalli

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri