Kayseri Haber: Erciyes Üniversitesi önünde otobüste patlama

Kayseri Erciyes Üniversitesi kampüs önünde bir otobüse bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 13 asker şehit olurken 55 askerde yaralandı.

Kayseri Haber: Erciyes Üniversitesi önünde otobüste patlama

Kayseri’de, çarşı iznine çıkan askerlerin içinde bulunduğu özel halk otobüsünün Talat Bulvarı Caddesi üzerinde Erciyes Üniversitesi önünden geçişi sırasında patlama oldu. 
Patlamaya, otobüsün hemen yanına yaklaşan bir aracın sebep olduğu öğrenildi. Patlamada 13 asker şehit olurken 55 askerinde yaralı olduğu bildirildi.

Kayseri'de yaralılar için kan anonsu yapıldı

Kayseri'de meydana gelen patlamanın ardından yaralılar için kan anonsu yapılıyor.
Kayseri'de sabah saatlerinde halk otobüsünün geçişi sırasında Erciyes Üniversitesi önünde meydana gelen patlama sonrasında, hastanelerde yaralılar için kan bağışı anonsu yapılmaya başlandı.

Kayserili vatandaşlar patlama sonrası yaralıların yardımına koştu

Kayseri'de, çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan otobüse yönelik yapılan bombalı saldırı sonrası vatandaşlar araçlarından inerek yaralıların yardımına koştu. 
Kayseri'de Talas Bulvarı'nda bulunan Erciyes Üniversitesi kavşağında meydana gelen bombalı saldırı sonrası araçlarını durduran vatandaşlar, yaralıların yardımına koştu. Vatandaşlar, "Yardım edin" diye çevredekilere çağrı yaparken, bir çok vatandaş da telefonla 112'ye haber verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'deki patlamayla ilgili Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile telefonda görüşerek bilgi aldı.
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın patlama hakkında Başbakan Yıldırım ve İçişleri Bakanı Soylu'dan da bilgi aldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erciyes Üniversitesi yakınlarında, içinde çarşı iznine çıkan askerlerin de bulunduğu halk otobüsünü hedef alan patlamaya ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'dan da bilgi almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişmeleri yakinen takip ettiği, yetkililerle telefon görüşmeleri yapmakta olduğu belirtildi.

RTÜK'ten Kayseri’deki patlamaya yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kayseri'deki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi. 
RTÜK'ten yapılan açıklamada, "6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir. Anılan hüküm çerçevesinde 17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri’de meydana gelen patlamayla ilgili olarak Başbakanlığın 17 Aralık 2016 tarih ve 4336 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmiştir" denildi.
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
"Yayın yasağı medya hizmet sağlayıcıların anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulmaları, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınmalarını ve bu çerçevede; Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, Resmi Makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara, yayınlarında kesinlikle yer vermemelerini içermektedir."

Bakanlar Kayseri'de

Bakanlar Kayseri’ye geldi

Kayseri’deki saldırının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok Kayseri Valiliğine geldi.
Kayseri’de Talas Bulvarı üzerinde meydana gelen patlamayla ilgili toplantı yapmak üzere Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok Kayseri Valiliğine geldi. 
Öte yandan vatandaşlar, Valilik binası önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak slogan atmaya başladı. Cumhuriyet Meydanı çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

erciyes üniversitesi patlama erciyes üniversitesi patlama son dakika

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri