Keçiören Belediyesi'nden Türk Edebiyatı'na katkı

Keçiören Belediyesi, Burhan Toprak'ın 1933 - 1934 yılları arasında Yunus Emre Divanı adıyla üç cilt olarak çıkardığı, 1950’den itibaren bu üç ciltlik çalışmasını kısaltarak tek cilt hâlinde yayımladığı kendisinden sonraki farklı kişilerin Yunus Emre Divanı derlemelerinin öncüsü ve kılavuzu olan eseri "Yunus Emre Divanı" adıyla yayınladı.

Keçiören Belediyesi'nden Türk Edebiyatı'na katkı

Kültürel çalışmalarıyla büyük beğeni toplayan ve edebiyatın yaşayan değerlerini ölümsüzleştiren Keçiören Belediyesi, yine önemli bir çalışmaya imza attı. Türk Tasavvuf Edebiyatı - Şiir türünde hazırlanan Yunus Emre Divanı, 261 sayfadan oluşuyor. Çağının dil ve anlatım özelliklerini taşıyarak günümüze ulaşan temel bir metin olmaması bu divanın yayınlanmasında asıl unsur olurken, kitapta sözlük kısmı da unutulmamış. Belge kısmında ise derleyici Burhan Toprak'ın hazırladığı Yunus Emre Divanının çeşitli tarihlerdeki baskılarından örnekler de yer alıyor. Kitap, Toprak’ın üç farklı tarihli Yunus Emre Divanı’nı karşılaştırılarak hazırlanmış. Arapça kalıp ifadelerdeki birtakım okuma yanlışlarının da düzeltildiği eserde  ayrıca Necip Fazıl Kısakürek ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi ünlü Türk edebiyatçılarının arkadaşı ve bugün unutulmuş bir Türk felsefecisi olan Burhan Toprak için ayrıntılı bir biyografi de kaleme alınmış.

Görsel içeriğinin zenginliğiyle de öne çıkan bu titiz çalışma, kamu yayıncılığının iyi ve güzel bir örneği olma özelliğini taşıyor. Çalışma, düşünce ve sanat dünyasına Burhan Toprak’ı yeniden anımsatarak kendisine olan vefa borcunun da bir nebze de olsa ödeme misyonunu da yerine getiriyor.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, gelecek nesillere bir kültür hazinesi bıraktıklarına dikkat çekerek, "Ortak kimliğimizin diri tutulması, milli ve manevi değerlerimizin korunması, geçmişle bağlarımızın güçlenmesi ve sözlü ve yazılı kültürün muhafazası için kültürel çalışmalara ihtiyaç var. Biz bu boşluğu doldurmak ve belediyeciliğin sadece fiziksel ihtiyaçları değil zihinsel ihtiyaçları da gözettiğini vurgulamak için bu çalışmaları yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
30 Ekim yurtta hava durumu
30 Ekim yurtta hava durumu
Cumhuriyet Bayramı’nın 95.yılı Bergama’da coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet Bayramı’nın 95.yılı Bergama’da coşkuyla kutlandı