Sınırda TÜBİTAK Hainliği: 'FETÖ'cüler Güvenlik Projesini Engelledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sınırlarda gece görüş sistemi ile güvenlik sağlanmasına ilişkin projenin FETÖ'cüler tarafından TÜBİTAK'ta baltalanarak engellendiğini söyledi.

Sınırda TÜBİTAK Hainliği: 'FETÖ'cüler Güvenlik Projesini Engelledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, FETÖ kapsamında mercek altına aldıkları önemli kurumlardan birinin TÜBİTAK olduğunu açıkladı. TÜBİTAK'a ihtiyacının iki katı eleman alındığını, bunların ayıklanmaya başladığını anlatan Bakan Özlü, sınırlarda gece görüş sistemi ile güvenlik sağlanmasına ilişkin projenin TÜBİTAK'ta baltalanarak engellendiğinin saptandığını söyledi.

Özlü, TBMM'deki sohbetinde özetle şu mesajları verdi:

"HEM PROJE, HEM ELEMAN"

"Bu örgütün en fazla kilitlendiği yerlerden biri TÜBİTAK. Ben Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndayken, birlikte çalıştığım uzmanları görevlendirdim. TÜBİTAK'taki projeleri inceliyorlar. Personel konusunu TÜBİTAK Başkanı bizzat inceliyor. TÜBİTAK'ta çalışan 4 bin 500 kişi vardı. TÜBİTAK bünyesinde 2011 ile 2013 arasında 1700 kişi işe alınmış. TÜBİTAK'ta bu kadar iş mi var?

"HALEN 1096 KİŞİ VAR"

Bunların 600'ü Fikri Bey (Işık) döneminde işten çıkarılmış. Halen 1096 kişi var, o dönem işe alınan. Bunları tek tek inceliyoruz. Bir haksızlık yapmayayım diye. Sonuna kadar gideceğiz. TÜBİTAK'a eleman alırken, sadece yandaşlarına imkan sağlamamışlar, bir yandan da TÜBİTAK'ın kaynaklarını yandaş şirketlere aktarma durumu olmuş. Her yönüyle inceliyoruz.

"AĞIRDAN ALMIŞLAR"

Araştırdıkça, ilginç olaylar ortaya çıkıyor. TÜBİTAK'ın önemli bir projesi vardı. Sınır güvenliği ile ilgili. Sınırları sadece böyle barikat ya da duvarlarla değil, merkezi bir sistem kurularak, elektronik altyapıyla, gece görüş cihazları kullanılarak korumak ve izlemekle ilgili bir projeydi. ASELSAN, TÜBİTAK ve HAVELSAN çalışıyor bu projede. Ortaya çıktı ki, projenin TÜBİTAK'ta yürütülen bölümüyle ilgili bir iş yavaşlatma, ağırdan alma, başarısızlığa uğratma girişimleri olmuş. Şimdi bunları soruşturuyoruz. İnceleyip kanıtlayacağız ve raporlarla tescilleyeceğiz. Çok dikkatli inceleme yapılıyor. Bir hata yapılmasın diye."

(Kaynak: Hürriyet)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
Volkswagen’in Türkiye’ye gelmesi otomotiv sektöründe hareketlilik yaşatacak
Volkswagen’in Türkiye’ye gelmesi otomotiv sektöründe hareketlilik yaşatacak