Solucan gübresi gelecek için önemli

Solucan gübresi gelecek için ülkemizdeki en önemli proje ve çalışmalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Solucan gübresi gelecek için önemli

Organik gıdanın öneminin arttığı son yıllarda organik tarımda öne çıkanlar arasında solucan gübresi ve üretimini gösterebiliriz. Solucan gübresi hem organik hem de fazla verim vermekte olan gübre türü olarak karşımıza çıkıyor.

Peki solucan gübresi üretmek kolay mı ve ülkemizde üreten firmalar bulunuyor mu? Bu sorunun cevabı evet. Solucan gübresi üreten firmalar ülkemizde oldukça fazla sayıda ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Solucan gübresi üretiminin kolay olup olmadığı sorusu ise bazı şartları ve koşulları sağlamanız halinde kolay olabiliyor.

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Solucan gübresi Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak bilinen ve topraklarımızda yetişen solucanlardan daha farklı bir ırk olan solucan türüdür. Bu solucanlar tarafından ortaya çıkan solucan gübresi tüm meyve ve sebze ağaçlarında iyi verim almaya ve toprağı organik olarak verimli hale getirmektedir. Verimsiz topraklarla mücadele etmek ve doğal tarımı destekleme adına çok önemli bir proje olan solucan gübresi, ülkemizde son yıllarda çiftçiler tarafından çok tercih edilmekle birlikte bu işi yapmak isteyen solucan yetiştiricilerinin sayısıda hızla artış göstermektedir. 

SOLUCAN NASIL YETİŞTİRİLİR?

Solucan üretim tesislerinde farklı şekillerde üretim yapılmakla birlikte en bilindik yöntemler sürekli akış sistemi adlı havuz ve karık sistemi olarak bilinen beton üzerinde yapılan üretim. Bunun yanında tank ve çuvallarda da solucan yetiştiriciliği yapılmaya devam ediyor. Peki bu solucanlar ne yiyor, nasıl besleniyor? İşte bu soruların cevabıda oldukça basit. Solucanlar ülkemizde olduğu gibi büyükbaş hayvan gübresi, evsel bazı atıklar ve kağıt, karton gibi besinler tüketerek solucan gübresi üretiyor.

 

solucan gübresi organik solucan gübresi organik gübre organik tarım

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı