Türkiye'den Halep'e yardımlar sürüyor

Türkiye'de savaşın sürdüğü Halep için yardım kampanyaları sürüyor. Halep için tüm Türkiye seferber oldu.

Türkiye'den Halep'e yardımlar sürüyor

Gönüllü Kızılay kadınları Halep kentinde yaşanan insanlık dramına karşı başlattıkları "Halep’e Yardım Kampanyası"nın startını Tuzla’da verdi. 
Suriye’nin Halep kentinde yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayan Kızılay kadınları yardım için Tuzla’da bir araya geldi. Kampanyaya destek için Başbakanlık Baş Müfettişi ve Kızılay Genel Sekreteri Avukat Ayşegül Genç’in yanı sıra çok sayıda gönüllü kadın ve Kızılay çalışanı buluşurken program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Başbakanlık Baş Müfettişi Genç’in konuşmasının ardından kadınlar kampanyaya destek için hep birlikte telefonlarından 2868'e bağış mesajları attı.

"Yaşananlar içler acısı. Böylesine hunharca bir katliam nasıl yapılabilir"
Etkinlikte Halep’e yapılan yardımlarla ilgili bir açıklama yapan Başbakanlık Başmüfettişi ve Kızılay Genel Sekreteri Avukat Ayşegül Genç, "Ekiplerimiz yaklaşık 40 otobüs ile Suriye sınırından geçtiler. 35 yaralının getirildiği söyleniyor. Ekiplerimizin tamamı orada. Tabi bu yaşananlar içler acısı. Böylesine hunharca bir katliam nasıl yapılabilir bunu anlamak çok zor. Orada çok büyük bir acı yaşanıyor. Türkiye bu aşamada üzerine düşeni yapıyor. Biz de burada yapılan bu toplantıyla Halep’e dikkat çekebiliriz kadın kolları olarak birçok harekete öncülük yapabiliriz. Bu toplantı o anlamda büyük bir anlam ifade ediyor oradan yaklaşık bin kişilik yemek çıkıyor ve 80 bin kişilik çadır kent kurulum aşamasında Kızılay bölgede elinden geleni yapacaktır" dedi.

Halep’e Yardım Konvoyu Ereğli’de karşılandı

Halep’te yaşanan katliama "dur" demek ve Halep’i yalnız bırakmamak için yolan çıkan İHH öncülüğündeki konvoy Konya'nın Ereğli ilçesinde yüzlerce vatandaşın katılımıyla karşılandı. 
14 Aralık Çarşamba günü İstanbul'dan yola çıkan ve Ereğli'ye ulaşan konvoydakilere Ereğli Belediyesi ve STK'lar tarafından sıcak çorba ve çay ikramında bulunuldu. İHH konvoyunu Ereğli'de ağırlamaktan onur duyduklarını söyleyen Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, "Hayırlı bir işe vesile olmanın onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Halep yanıyor. Siyonist güçler ve işbirlikçileri tarafından Halep yakılıyor, yıkılıyor, çoluk, çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden Müslüman kanı akıtılıyor. Dünya coğrafyasında kan akıtılan tek yer İslam ülkelerinin içinde yer aldığı Ortadoğu'dur. Bu zulme, bu vahşete dur demek gerekmektedir" dedi.
İHH konvoyunda yer alan vatandaşlarda, Halep'e destek olmak için yollara düştüklerini kaydederek, "Halep'te yaşanan insanlık dışı vahşetin son bulmasını istiyoruz" diye konuştu.
Konvoy ilçedeki molanın ardından Cilvegözü sınır kapısına doğru hareket etti.

 

halep haberleri son dakika haberleri haber

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri