Yenimahalle Ata’sını sevgi ve özlemle andı

Yenimahalleliler, 10 Kasım'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 79’uncu yılında andı.

Yenimahalle Ata’sını sevgi ve özlemle andı

Yenimahalle'de resmi tören, belediye binası Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Resmi törene Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, belediye meclis üyeleri, belediye personeli ve Yenimahalleliler katıldı.

“Atatürk'ün yaktığı ışık ilelebet yanacak“

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Atatürk Anıtı'na çelenk koyan Yaşar, “Atatürk'ün yaktığı ışıkilelebet yanacak, kurduğu Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır” diyerek sözlerine başladı.

Yaşar, “Mustafa Kemal Atatürk yoktan bir devleti var etmiştir. Atatürk, 600 yıllık bir imparatorluğun Sevr’i imzalaması ve işgalin başlamasının ardından milli mücadeleyi yönetmiş ve bugünkü misak-ı milli sınırlarını çizmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni bir ulus yaratmış, yeni bir devlet kurmuştur. Bu devlet Atatürk’ün gösterdiği hedefler sayesinde onun ilkeleriyle, devrimleriyle bugüne kadar gelmiştir. Bu Atatürk’ün demokrasisi, eşit yurttaşlığı, insan hakları ve özgürlüğü sayesindedir. Dünyadan çok liderler gelip geçmiştir ama Mustafa Kemal Atatürk gibi fikirleriyle, düşünceleriyle hem dünyaya hem de Türkiye’ye ışık saçan başka bir lider daha yoktur” dedi.

Engelliler de Ata’larını unutmadı

Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi de Yenimahalle’de hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nden yaklaşık 50 öğrenciyi Anıtkabir’e götürdü.

Ata’nın huzuruna çıkarak anne ve babalarıyla Anıtkabir’i gezen engelli öğrenciler, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde duygu dolu anlar yaşadı.

Ziyaretin ardından engelli öğrenciler kendi elleriyle yaptıkları Atatürk panosunu Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi’ne hediye etti. Engelliler Birimi yetkilileri, panoyu odalarına asacaklarını söyledi.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı