Aşık Veysel Sincan'da anıldı

Sincan Belediyesi Anadolu’nun gelenek ve kültürünü Sincan’da yaşatmaya devam ediyor. Kültür Çadırında düzenlenen “Gelenekten Geleceğe Kültür Elçileri” adlı program ile aşık geleneğinin en büyük temsilcisi Aşık Veysel, doğumunun yıldönümünde anıldı.

Aşık Veysel Sincan'da anıldı

Halk ozanı Aşık Veysel, doğumunun yıldönümünde Sincan Belediyesince düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kültür Çadırında düzenlenen etkinlikte Aşık Veysel’in hem hayatı hem de sanatı anlatıldı; aşıklar da karşılıklı atışmalarda bulunarak sazıyla sözüyle Sincan halkına keyifli saatler yaşattı. 

Programa Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yakıcı, Aşıklar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aşık Mustafa Aydın, Aşık Behram Aktemur ve Aşık Adem Aydemir katıldı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yakıcı aşıklık geleneği ile Aşık Veysel’i anlattı; Aşık Mustafa Aydın, Aşık Behram Aktemur ve Aşık Adem Aydemir de Anadolu’nun dört bir yanından türküler ve atışmalar seslendirdi.

Aşıkların kendi söz ve yorumları ile okudukları eserler, vatandaşları zaman zaman güldürürken, kimi zaman da ağlattı. Güncel konular ile yaşam kültürünün saza ve söze yansıdığı gecede, türkülerin yanı sıra birbirinden güzel hikâyeler de anlatıldı. Sazlı sözlü halk geleneğinin temsilcisi aşıklar, atışmalarıyla vatandaşlardan alkış aldı.

Sincan Belediyesi Aşık Veysel Sincan Haber Sincan Haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Çankaya Belediyesi desteklerini sürdürüyor
Çankaya Belediyesi desteklerini sürdürüyor
Hamilelikte en sık rastlanan şikayetler neler?
Hamilelikte en sık rastlanan şikayetler neler?