Hangi ülkede olduğunuzu sorduğunuzda yerel dilde nippon cevabını alıyorsanız neredesiniz demektir

Hangi ülkede olduğunuzu sorduğunuzda yerel dilde nippon cevabını alıyorsanız neredesiniz demektir?

Hangi ülkede olduğunuzu sorduğunuzda yerel dilde nippon cevabını alıyorsanız neredesiniz demektir

Hangi ülkede olduğunuzu sorduğunuzda yerel dilde nippon cevabını alıyorsanız neredesiniz demektir? Kim Milyoner Olmak İster'de sorulan bu sorunun cevabı haberimizde...

Kanji alfabesi bazı karmaşık sözcüklerin anlamlarının çıkarılmasında büyük bir kolaylık sağlasa da nasıl sesletileceği konusunda çok az ipucu barındırıyorlar. Örneğin ( 日 本 ) kanjisini ele alalım. Çok acemi olan biri bile bunun ne olduğunu size söyleyebilir, ama bir grup yetişkine bunun nasıl sesletildiğini sorduğunuzda “Nihon” veya “Nippon” ve hatta çok akıllı bazılarınca “Yamato” cevabını alabilirsiniz.

Japan sözcüğünün kökeni nedir?

Nihon/Nippon olayına gelmeden önce İngilizce doğal konuşucuların neden ülkeyi “Japan” olarak adlandırdığına değinelim. Bu adlandırmanın nasıl üretildiğine dair bir söylenti, Marco Polo’nun Kuzey Çin’deki Yuan hanedanı boyunca oraya yaptığı kayıt altına alınmış ziyaretleri esnasındadır. Aslında hiç Japonya’ya varmamış, Çin’de tanıştıklarından duymuştur. O ziyaretleri esnasında Çincede Rìběn olarak sesletilen (日本) kanjisinden türemiştir.

Ancak bölgedeki şive sebebiyle daha sonra Marco Polo’nun Gezileri adlı eserde “Zipengi” olarak yazılacak olsa da “Jipen” olarak sesletilmiştir. O zamandan bu yana Avrupa dilbilim okullarında “Japan” olarak biçim almıştır.

Aslında “Nippon”du!

Uzun bir zaman dilimi öncesine kadar Japonya, 倭 kanjisiyle ifade edilen “Wa” veya “Yamato” kullanılıyordu. Zaman ilerleyince 640 yılında 日本 kanjisi kullanılmaya başlandı. Ancak hala “Yamato” ismi kullanılıyordu. Yedinci yüzyılın sonlarına doğru 日 本 kanjisinin okunuşu “Nippon” veya “Jippon” olarak değişti. “Nihon” adlandırmasının Edo süresince Kanto bölgesinde kullanılan bir rumuz olduğuna inanılır.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı