Türk Dünyası, el sanatlarını sergiledi

TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) ve Kazakistan Cumhuriyeti Türkistan Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Türk Dünyası El Sanatları Festivaline Keçiören Belediyesi de katıldı.

Türk Dünyası, el sanatlarını sergiledi

Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan'ın da katıldığı festivalde Türkiye'yi temsilen Keçiören Belediyesi, ahşap rölyef, ebru, hat, fotoğrafçılık alanlarında el emeklerinden ürünler sergiledi. 8.Uluslararası Ramazan Etkinliklerine ilişkin bilgilerin ve çeşitli kültürel yayınların da yer aldığı Keçiören Belediyesi'nin standı büyük ilgi görürken, Anayurt Anadolu’da - Atayurt Kazakistan’ın İzleri isimli Kazakça-Türkçe kitabın tanıtımı da yapıldı.

Program sonrası düzenlenen konserde yer alan sanatçılar ise seslendirdikleri ezgiler ile Türk Dünyasına bir tarih yolculuğu yaşattılar.  Türkistan Valisi Alipbek Usserbayev tarafından katılımcıların sertifika ve plaketle ödüllendirildiği program sonrası Türkistan’da bulunan El Sanatları Lisesi’nde eğitimcilerle birlikte ebru, hat, ahşap rölyef uygulamaları yapıldı. Hoca Ahmet Yesevi Türbesi, Otrar’da bulunan Arslan Bab Türbesi ve Ukash Ata türbelerini ziyaret eden heyet, bilgi ve tecrübe paylaşımı da gerçekleştirdi.

Ayrıca Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, TÜRKSOY, Türkistan Valiliği, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türk Dili Konuşan Ülkelerin destekleriyle Türk Dünyasını temsilen 40'dan fazla mimar, mühendis ve Türk Dili Konuşan Ülkelerin resmi kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı TÜRKİSTAN ŞEHRENGİZİ programında ise Keçiören Belediyesi Kent Ekonomisine Katkı kategorisinde ödül alan Gümüşdere Ihlamur Vadisi ile Kartaltepe Kent Ormanı ve Mesire alanı ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Anneler, Babalar Dikkat
Anneler, Babalar Dikkat
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı
Eryaman Stadı ne zaman açılacak? Ankaragücü açıklama yaptı