Bakan Kaya Anıtkabir Özel Defterini imzaladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Bakan Kaya Anıtkabir Özel Defterini imzaladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ”Kadınların, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir” dedi.

Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı’nı elde etmelerinin 82’inci yıl dönümünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Anıtkabir’i ziyaret etti. Beraberindeki heyetle Aslanlı Yol’dan Anıtkabir’e gelen Kaya, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Daha sonra Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kaya, deftere şunları kaydetti:

“Aziz Atatürk;

Kadınlara 5 Aralık 1934 yılında miras olarak bıraktığınız seçme ve seçilme hakkının 82. yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla yâd ediyoruz. Kadınların, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Bugün kadınlar, elde ettikleri demokratik haklar neticesinde siyasi, ekonomik ve kültürel hayatın içinde başarılı çalışmalara imza atmaktadır.

Toplumsal kalkınmanın, tarih, kültür ve medeniyetimizin öznesi olan kadınlar, 15 Temmuz’da vatanımızı ve bayrağımızı savunmak için verilen mücadelenin en ön saflarında yer alarak, milli iradenin ve özgürlüğümüzün teminatı olmuşlardır. Bu bilinçle, Genç Türkiye Cumhuriyetini, ilim ve irfanla, işaret ettiğiniz çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltmeye devam edeceğiz.

Aile ve toplumun temeli olan kadın; evde, işyerinde, siyasette, ekonomide, karar alma mekanizmalarında etkin rol üstlenmeyi sürdürecektir. Ülkemizde son yıllarda uygulanan politikalarla, kadının sosyal statüsünün yükseltilmesine yönelik güçlü adımlar atılmıştır.

Siyasi ve hukuki alanda atılan bu adımlar kuşkusuz kadınlarımızı cesaretlendirmiş, müreffeh Türkiye’nin inşasında biz kadınlara güç vermiştir. Tüm çabamız, kadına karşı her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek, kadın-erkek fırsat eşitliğini sağlamak, toplumda adalet duygusunu güçlendirmektir. Bizler bu amaçla demokrasiye ve kadın haklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Zat-ı Âlinize, aziz milletim ve tüm kadınlar adına şükranlarımı sunuyorum.

Ruhunuz şâd olsun.”

(İHA)

politika haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı