Başbakan Yıldırım 'Türk Akımı' hakkında konuştu

Rusya'da resmi ziyaretlerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, 'Türk Akımı' hakkında önemli açıklamalarda bulunurken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yıldırım 'Türk Akımı' hakkında konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, “Türk Akımı sadece iki ülkeyi ilgilendiren bir proje değil aynı zamanda Avrupa’nın enerji ihtiyacı, enerji güvenliğine de önemli ölçüde katkı sağlayacak. O nedenle bölgesel bir proje olarak görüyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Moskova’da Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev ile baş başa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. Yıldırım ve Medvedev daha sonra ortak basın toplantısında kameraların karşısına geçti. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Türk Akımı ile Akkuyu nükleer güç santrali ile ilgili soruya, “İki konuyla ilgili Başbakan kapsamlı açıklamaları yaptı aynen katılıyorum. Akkuyu konusunda biz de stratejik yatırım grubuna dahil edilmesi kararını verdik. Bunun işlemleri kısa zamanda ikmal edilecektir. Diğer izinler konusunu da bugün yine değerlendirdiğimiz gibi hızlandıracağız. Projenin daha fazla gecikmeye meydan vermeden tamamlanması için ne tedbir gerekiyorsa tereddüt etmeden alacağız. Çünkü bu proje bizim için önemli” dedi.

Türk akımı ile ilgili biraz daha iyi konumda olunduğunu aktaran Başbakan Yıldırım, “Hızlı gidiyor. Kısa bir süre önce imzalanmasına rağmen anlaşma bizim tarafımızdan onaylandı. Şimdi Rusya’nın onay süreci önümüzdeki ay tamamlanacağını Başbakan ifade etti. Türk Akımı sadece iki ülkeyi ilgilendiren bir proje değil aynı zamanda Avrupa’nın enerji ihtiyacı, enerji güvenliğine de önemli ölçüde katkı sağlayacak. O nedenle bölgesel bir proje olarak görüyoruz. Bu projenin ülkede hem Rusya hem Türkiye’nin stratejik işbirliğini çok daha ileriye götüreceğini, sağlamlaştıracağını düşünüyoruz. Bunlar yalnızca iki proje daha çok konularımız var. Onları da takip ediyoruz” ifadesini kullandı.

“TERÖR TEHDİDİ HER ÜLKE İÇİN GEÇERLİDİR”

Başbakan Yıldırım güvenlik konusuna yönelik soruya “Turizmde Türkiye ile Rusya arasında 1 sene öncesine kadar önemli noktaya gelmiştir. Geçen seneden itibaren bir düşme oldu ama 2017’de bunu telafi edebileceğimizi düşünüyoruz. Bununla ilgili ekonomik tedbirler alında güvenlik konusuna gelince, terör tehdidi her ülke için geçerlidir. Bugün terör tehdidinden emin olan hiçbir ülke yok. Ama bu tedbir alamayacağımız anlamına gelmez. her türlü tedbirleri alıyoruz. bugün geçmişten daha fazla gayretler var, alınan kararlar var bunun herhangi bir üzücü olayla sonuçlanmaması için istihbarat paylaşımı olmak üzere diğer yandan fiziki tedbirlerle bunu takviye ediyoruz” dedi. Lavrov’un Antalya’ya geldiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, “Güvenlik meselesinin amacı dışında kullanılması da doğru değil. Bizim o konuda hiçbir tereddütümüz yok. Gelen misafirimiz en konforlu şekilde ağırlamak, güvenliğini sağlamak Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin teminatı altında olacaktır” yanıtını verdi.

SORULARI YANITLADILAR

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başbakan Yıldırım, bugünkü koordinasyonun geçmişe göre daha iyi durumda olduğunu ifade ederek, "Çünkü bölgede birden fazla ülke mevcut olduğu için burada diyalog olmazsa, koordinasyon olmazsa tatsız olaylar yaşanabiliyor. Rusya ile son zamanlarda askeri kanatta ve diplomasi tarafında çok verimli diyalog gerçekleşiyor. Halep’te yaşanan insanlık dramının bir an önce sona ermesi ve burada insanları insani yardımlara erişmesi önemli. Bunun için her iki taraf da büyük gayret gösteriyor. Özellikle terör gruplarının ayıklanması hayati öneme sahip. Bu konuda attığımız adımlar da var. Heyetlerimiz görüşmeleri yapıyorlar" ifadelerini kaydetti.

Türkiye’nin bölgedeki hedefinin DEAŞ başta olmak üzere PKK, YPG, PYG gibi terör örgütlerinin Türkiye’ye olan tehditlerinin önüne geçmek olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, "Bir yandan da terör nedeniyle, iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalıp Türkiye’ye sığınan mültecileri tekrar yaşadıkları topraklara geri döndürmek. Bunun için Fırat Kalkanı operasyonumuz devam ediyor. Bunun için bölgede ortak çalışmalarımız sürüyor. Suriye’deki bu sorunun düne göre çözüme daha yakın olduğunu düşünüyorum. Atılan adımlar, gösterilen gayretlerin bundan sonra da devam etmesini diliyorum" dedi.

(İHA)

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri