Çankaya Referandum Sonuçları 16 Nisan 2017 - Evet Hayır oy oranları açıklandı mı?

Ankara'nın en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya'da 16 Nisan 2017 Referandum sonuçları ne zaman açıklanacak? Evet - Hayır oranları yüzde kaç? Ankara Referandum sonuçları haber sitemizde.

Çankaya Referandum Sonuçları 16 Nisan 2017 - Evet Hayır oy oranları açıklandı mı?

Ankara'da Referandum oy oranları en çok merak edilen ilçelerden biri hiç kuşkusuz Çankaya. Peki Çankaya'da yeni Anayasa değişikliği için yapılan Referandum sonucu çıkan oy oranı yüzde kaç olacak, seçim sonuçları ne zaman açıklanacak? 

Çankaya'da saat 17.00'da sona erecek olan seçimin ardından oylar sayılacak ve kamuoyuna açıklanacak. Seçim ile ilgili bilmeniz gerekenler haberin devamında.

REFERANDUMDA KAÇ MİLYON KİŞİ OY KULLANACAK?

Türkiye'de yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı 55 milyon 336 bin 960 seçmen bulunuyor. Bu seçmenler yaklaşık 164 bin sandıkta oy kullanabilecekler. Öte yandan şu anki verilere göre yurt dışı kütüğüne kayıtlı olan 2 milyon 929 bin 389 seçmen yine referandumda sandık başına gidecek. Bu seçmenler 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısından oy verme işlemini gerçekleştirebilecek

OY KULLANIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak.

Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

SEÇİMDE OY VERMEK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Son günlerde ortalıkta çipli kimlik kartı olmayanların oy veremeyecekleri söylentisi dolaşıyor. YSK sitesinden yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını bildirdi. Referandumda TC numaralı nüfus cüzdanıyla olduğu Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliklerle de oy kulanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ankara'da okullar tatil mi?
Ankara'da okullar tatil mi?
ZEYNEP TALU VE BARBAROS DADA SALON KABARETT‘DE
ZEYNEP TALU VE BARBAROS DADA SALON KABARETT‘DE