CHP'li Seyit Torun HDP’lilerin tutuklanmasını eleştirdi

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, HDP vekillerin tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu ileri sürdü.

CHP'li Seyit Torun HDP’lilerin tutuklanmasını eleştirdi

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kastamonu’yu ziyaret ederek, bir takım incelemelerde bulundu. CHP İl Başkanlığı binasında değerlendirme toplantısı düzenleyen Torun, TBMM’ye 2-3 gün önce sit kapsamındaki yerlerle ilgili bir yasa teklifinin sunulduğunu hatırlatarak, “1., 2. ve 3. derecedeki sit alanlarının kapsamı değiştiriliyor. Doğal sit alanları, sit kapsamından çıkartılarak imara açılıyor. Buna ihtiyaç duyuyorsanız, bunu yapmaya çalışıyorsanız evdeki kilimi, halıyı satmaya benzer. Artık satacak hiçbir şeyiniz kalmadı. Çünkü geçmişle olan bağınızı koparıyorsunuz. Ha DEAŞ’in Suriye’deki tarihi alanları bombalayıp yakıp yıkması, ortadan kaldırması, ha siz doğal sit alanlarınızın, tarihi alanlarımızın, tarihi bölgelerimizin sit kapsamından çıkartılarak imara açılması ve o alanların tamamen tahrip edilmesidir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in geçtiğimiz günlerde “HDP’li milletvekilleri tahliye edilebilir” açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, "Avrupa Birliği’nden bir zorlama olup olmadığını bilemiyorum ama hiç kimse ona hemen HDP’li veya PKK’lı yakıştırması yapmadı. Bizim bir milletvekilimiz söylemiş olsaydı şu anda HDP’li veya PKK’lı olmuştu. Bizim HDP, FETÖ, PKK şunu veya bunu savunduğumuz yok. Asla da savunmayız. Bizim çizgimiz belli. Biz, hukuk istiyoruz, adalet istiyoruz, nasıl geçmişte Ergenekon’da, Balyoz’da talep ettiysek şimdi de diyoruz ki, kimseye suçlu ya da suçsuz diyemeyiz. Bunu hukuk yargılar ve suçunu tespit ettiyse kanunun ilgili maddesi gereğince cezasına verir. Bunu biz bilemeyiz. Ben, hukuk adına karar veremem. Bizim istediğimiz hukuktur. Bu verdiğiniz karar hukuki bir karar değil, siyasi bir karardır. Çünkü sen, bir gecede aynı saatte hepsini topladın ve tutukladın. Niye hepsini aynı saatte, bir gün sonra veya 5 saat sonra değil. Amacı MHP’yi yanına çekip bir şekilde başkanlık iddiasını güçlendirmektir. Bu karar hukuki bir karar değil derken bunu ifade etmek istiyoruz. Hukuk herkes için var ama bizim orada itiraz ettiğimiz konu, bunların siyasi bir karar olduğudur. Bu belediye başkanları yeni mi? PKK’ya yeni mi yardım ediyor? O hendekler açılırken neredeydiniz? Valilerinize talimat veriyordunuz ‘dokunmayın’ diye. O bombalar yerleştirirken neredeydiniz? Niye bugünü beklediniz? Niye o zaman müdahale etmediniz? O zaman devletin polisi, askeri yok muydu, valisi yok muydu, kaymakamı yok muydu? O zaman hukuk yok muydu? Hukuk şimdi mi geldi aklınıza. Biz, buna itiraz ediyoruz. Suç varsa ceza da vardır. Sadece ve sadece kendini başkanlığa taşımak için iç politikaya yönelik çalışmalardır bunlar. Suriye de buna yönelik çalışmadır, bu da ona yönelik çalışmadır ve aldığı bütün kararlar buna yönelik çalışmadır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Kastamonu’daki iki günlük programına CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP Parti Meclis Üyesi Ferihan Karasu ile CHP Kastamonu İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı eşlik etti.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri