İşte cumhurbaşkanlığı sisteminin ayrıntıları

Türkiye'de büyük merak konusu olan ve içeriği merak edilen cumhurbaşkanlığı sisteminin ayrıntılarını Başbakan Binali Yıldırım anlattı.

İşte cumhurbaşkanlığı sisteminin ayrıntıları

Başbakan Binali Yıldırım, cumhurbaşkanlığı sisteminin ayrıntılarını anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya yolculuğunda uçakta cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin bilgi verdi. Gazetecilerle sohbet eden Yıldırım, “Cumhurbaşkanlığı sisteminde bir kere kanun tasarısını cumhurbaşkanı veremiyor. Öyle bir şey yok. Kanunlar teklif şeklinde veriliyor. Teklifleri de milletvekilleri veriyor. Sadece bütçe kanunu teklifi, cumhurbaşkanlığı tarafından veriliyor. Ama cumhurbaşkanlığı neye göre icraat yapacak? Onunla ilgili kararname çıkarma yetkisi var. Aynı zamanda Meclis’in de kanun çıkarma yetkisi var. Hangi alanlarda kararname çıkacak, hangi alanlarda kanun çıkacak, onlar belli” dedi.

"TASLAK 12 MADDE"

Taslakta 12 madde olduğunu kaydeden Başbakan, “Bu 12 maddeden etkilenen çokça madde var. Yani şöyle söyleyeyim, bir yerde ’bakanlar kurulu’ geçiyorsa o çıkıyor, ’başbakan’ geçiyorsa o çıkıyor, efendim ’gensoru’ geçiyorsa o çıkıyor, ’sıkıyönetim’ geçiyorsa...Böyle yeni sistemde olmayan tabirler ve kurumlar var. Onların kaldırılması var. Yani bir kısmına mülga diyoruz, iptal ediliyor tamamen. Bir kısmında da ifade değişiklikleri oluyor. Bunların hepsi bir madde olarak dikkate alınıyor. Tabii geçici maddeler var, geçiş maddeleri var. Onları şu anda çalışıyorlar” diye konuştu.

(İHA)

politika haberleri son dakika haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri