Kızılcahamam Referandum sonuçları 16 Nisan 2017 - Evet Hayır oy oranları ne zaman açıklanacak?

Kızılcahamam'da yeni Anayasa değişikliği için gerçekleştirilen 16 Nisan Referandum Halk Oylaması sonuçları ne zaman açıklanacak? Hangi mahalleden kaç oy çıktı? Evet mi daha fazla yoksa Hayır mı daha fazla? Detaylar haberimizde.

Kızılcahamam Referandum sonuçları 16 Nisan 2017 - Evet Hayır oy oranları ne zaman açıklanacak?

Türkiye genelinde olduğu gibi Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde de 16 Nisan Referandum Seçimi için vatandaş sandık başına gitti. Saat 17.00'da sona erecek olan Referandum sonuçları ne zaman açılacak? İşte merak edilenler.

Kızılcahamam'da oy kullanma işlemi yoğun katılımla devam ediyor. İlçe merkezi ve mahallelerinde devam eden seçimler oy kullanımının ardından sayılarak sonuçlar açıklanacak.

REFERANDUMDA KAÇ MİLYON KİŞİ OY KULLANACAK?

Türkiye'de yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı 55 milyon 336 bin 960 seçmen bulunuyor. Bu seçmenler yaklaşık 164 bin sandıkta oy kullanabilecekler. Öte yandan şu anki verilere göre yurt dışı kütüğüne kayıtlı olan 2 milyon 929 bin 389 seçmen yine referandumda sandık başına gidecek. Bu seçmenler 57 ülke, 119 temsilcilik ve 32 sınır kapısından oy verme işlemini gerçekleştirebilecek

OY KULLANIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak.

Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

SEÇİMDE OY VERMEK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Son günlerde ortalıkta çipli kimlik kartı olmayanların oy veremeyecekleri söylentisi dolaşıyor. YSK sitesinden yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını bildirdi. Referandumda TC numaralı nüfus cüzdanıyla olduğu Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliklerle de oy kulanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ankara'da okullar tatil mi?
Ankara'da okullar tatil mi?
ZEYNEP TALU VE BARBAROS DADA SALON KABARETT‘DE
ZEYNEP TALU VE BARBAROS DADA SALON KABARETT‘DE