Adana Başkent Hastanesi'nde kök hücre bağışı kampanyası

Adana'da gönüllü bağışçılar, kemik iliği nakli bekleyenlere umut olmaya devam ediyor

Adana Başkent Hastanesi'nde kök hücre bağışı kampanyası

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türk Kızılayı Adana Şube Başkanlığı iş birliğinde, gönüllü bağışçı kazanımına yönelik kök hücre bağışı kampanyası gerçekleştirildi. “Öne çık, hayat kurtar” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında, kök hücre bağışında bulunmak isteyen hastane çalışanları ile vatandaşlardan kan örnekleri alındı.
Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki kök hücre bağışı kampanyasına; Hastane Merkez Müdürü Prof. Dr. Ali Fuat Yapar, Erişkin Kemik İliği Nakli Merkezi Klinik Program Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu, ve Medikal Direktörü Prof. Dr. Can Boğa, Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ile çok sayıda hastane çalışanı ile vatandaş katıldı.
Prof. Dr. Ali Fuat Yapar, düzenlenen kök hücre bağışı kampanyasını çok önemli bulduklarını ve çalışanlarla birlikte kampanyaya destek verdiklerini söyledi. Kemik iliği nakli bekleyen hastalara ait bilgiler ile çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı Kemik İliği Bankası’nın oluşturulması ve kemik iliği nakli ile ilgili merkezler arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu anımsatan Yapar, “Bu merkeze, gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışçılarının kazandırılmasına yönelik çalışmalar
Türk Kızılayı tarafından yürütülmektedir. Biz de gönüllü vericiden kök hücre toplama işlemi yapan 12 merkezinden birisiyiz. Bugüne kadar TÜRKÖK tarafından organize edilen 200 kök hücre işleminden 30’u kurumumuzda gerçekleştirilmiştir” dedi.
Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı da Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin sağlık alanında öncü bir hastane olduğunun altını çizerek, “Kök hücre kampanyamız hızla büyüyor ve her geçen gün daha çok bağışçıya ulaşıp vatandaşlarımızın hayatını kurtarıyoruz. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın duyarlılığını ve gönüllü kök hücre bağışçı sayısını artırmak için etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Kampanyaya ve Türk Kızılayı'na destek veren herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.
Saygılı, daha sonra, kök hücre bağışı konusundaki desteklerinden dolayı Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Fuat Yapar ile Erişkin Kemik İliği Nakli Merkezi Klinik Program Direktörü Prof. Dr. Hakan Özdoğu’ya plaket verdi.

adana haberleri başkent hastanesi

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri