Bel Soğukluğuna Ne İyi Gelir?

Bel Soğukluğuna Ne İyi Gelir?

Takip et!

Bel soğukluğu tedavisinde antibiyotik uygulaması oldukça kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bel soğukluğuna neden olan etken bakteri olduğundan dolayı antibiyotik uygulamasına en iyi şekilde cevap veren bir hastalıktan bahsediyoruz.

Tabi burada önemli olan hangi tür antibiyotiklerin bel soğukluğunu iyi etmek için kullanılması gerektiğidir. Tabi burada hastalığa neden olan bakterinin cinsi, birincil veya ikincil enfeksiyonların oluşup oluşmadığı gibi bir takım etkenler de devreye giriyor. Ancak bel soğukluğu tedavisine aşağıda anlattığımız temel kural antibiyotik tedavisi her zaman için geçerlidir.

Bel soğukluğu tedavisinde önemli olan hangi tip belsoğukluğu olduğudur. Genellikle yüzde 30-70 oranında gonore enfeksiyonunun üzerine ikincil olarak nongonokoksik üretritler de yerleşebiliyor. Bu durum özellikle erkeklerde görülüyor. Bu nedenle kombine tedavi denilen, hem gonore hem de nongonogoksik üretrit tedavisini bir bütün olarak uygulamak faydalıdır.

Gonore enfeksiyonunda penisilin grubu antibiyotiklerin ağızdan 7-14 gün boyunca alınması ile tedavi sağlanır.Eğer, 7-14 gün süresince sarımsı-yeşilimsi akıntı erkekte kesilmiyor ve renk değiştirip şeffaf hale geliyorsa, o zaman nongonokoksik üretrit üstüne eklendi demektir. İlk tedavinin üzerine bunun tedavisi eklenebilir. Yani önce penisilin grubu tedavisi ile başlanır, ardından tetradoks grubu antibiyotikle devam edilebilir.
Baştan bu ekfeksiyonun eklenebileceği düşünülerek her iki gup ilaç kombine edilip, 14 gün veya 21 güne uzatılarak tedavisi yapılabilir.
Tedavide en önemli detay, kişilerin beraberce tedavi edilmesidir. Erkek veya kadın, seksüel partneriyle ilişkiyi devam edecekse, karşı cinsin de tedaviye katılması gerekir. Aksi takdirde tam tedavi gerçekleşmez.

Doktorumla gorustukten ve bel soguklugu teshisi konduktan sonra neler yapmaliyim?
* Recetede yazildigi gibi, hic aksatmadan ilaclarinizi surekli iciniz.
* Tum partnerler doktor kontrolundan gecmeli ve tedavi olmalidirlar
* Siz ve de hem de partneriniz de kesinlikle tedavi oldugunuz anlasilmadan,asla ilişki yapmayiniz
* Tedaviden sonra belirtiler tekrar gorulenler, semptomlar devam edenlere, tekrar kultur testi yapilmalidir.
* Tedaviden sonra gorulen enfeksiyon/bel soguklugu daha cok tedavinin basarisiz olmasi degil, hastanin tekrar enfeksiyona maruz kalmasi nedeniyledir (yani ayni hasta kisi veya baska hasta kisilerle yine ilişki yapmistir vs )

Bel Soğukluğuna Ne İyi Gelir :
Bel soğukluğu, tıptaki ismi gonore olan ve Cinsel ilişki ile bulaşan zührevi bir hastalıktır. Bel Soğukluğu belirtileri, İdrar yollarında yanma, acı, akıntı şeklinde görülür. Gonore akıntısı cerahatlidir ve boşaltımın yalnızca doğal boşaltım organları vasıtasıyla gerçekleşmesidir.
Bel soğukluğu, etle tek taraflı beslenen kişilerde daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Uzun süre ilaç kullanımı sonucunda mukus ve irin erkeklerde genellikle prostatta, mesanede birikir. Kadınlarda ise bel soğukluğu hastalığı rahim enfeksiyonlarına sebebiyet verir.
Prof. Dr. Ahmet Maranki bel soğukluğu için şifalı bitkiler ile hazırlanan bitkisel kürler öneriyor. Alternatif tedavi olarak uygulanabilecek olan bitki kürleri ile bel soğukluğu hastalığı önemli ölçüde azalır.
Bel soğukluğuna ne iyi gelir, bel soğukluğuna iyi gelen bitkiler nelerdir diyorsanız faydalı olan şifalı bitkileri Maranki açıklıyor. Bel soğukluğu nasıl geçer, bel soğukluğuna faydalı kürler:
Bel soğukluğu için hasır otu kürü:
1 su bardağı kadar kaynatılmış suyun içine 4 gram hasır otu kökü atılır. 10 dakika demlenmesi için beklendikten sonra hazırlanan bel soğukluğu bitkisel kürü içilir.

Bel soğukluğuna Turp Tohumu Kürü:
Turp tohumu toz haline getirildikten sonra balla karıştırılıp macun haline getirilir ve bu macun yenir.
Bel soğukluğuna salatalık çekirdeği kürü:
10 gram salatalık çekirdeği ezilip toz haline getirilir ve 1 gram Kahve ile birlikte aç karnına içilir.
Bel soğukluğu nedir?

Neisserria Gonorrhea adlı bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlarda da görülmekle birlikte erkeklerde daha yoğun görülür. Penis ve rahim içlerinde gelişir, nemli ve sıcak bölgeleri sever, hastaların idrar yollarına zarar verir tedavi edilmezse kadınların fallop tüplerine ve rahmine yerleşerek dış gebelik riskini arttırır, pelvik enfeksiyona neden olabilir. Hatta bazı bel soğukluğu hastaları tedavi olmadıkları için gebe kalma şansını kaybedebilir, erkekler baba olma şansını yitirebilir. İleri safhalarda Gonore bakterisi kalp kapaklarına kadar ulaşabilir Ciddiye alınması gereken bir hastalıktır ama telaş yapmaya lüzum yoktur, tedavisi çok kolaydır.

Bel soğukluğu nasıl bulaşır?

Gonore kişiler arasında cinsel ilişkiyle, oral(ağız yoluyla), vajinal(cinsel yolla) veya anal(makattan) yollarla bulaşabilir. Başka şekilde bulaşması pek mümkün değildir. Fakat gonorenin neden olduğu akıntılar başka bir insan vücuduna girdiği takdirde hastalık bulaşabilir. O nedenle kişisel eşyaların kullanımında dikkatli olmak gerekir.

UYARI! Bel soğukluğu’nun neden olduğu akıntıya dokunduğunuzda elinizi ağzınıza yüzünüze ve gözünüze götürmeyiniz çok ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bel soğukluğunun belirtileri nelerdir?

Gonore erkeklerde daha sık görülür bunun nedeni kadınlara bulaşmaması değil, erkeklerin belirtilerinin daha belirgin olmasıdır. Hem kadınlarda hem erkeklerde bazen hiç belirti görülmez ama en önemli belirtisi erkekte penis ucundan gelen akıntıdır. Buna ek olarak idrarda yanma, idrarını yapamama, iç çamaşırda lekeler görülmesi de söz konusudur çünkü akıntı çamaşırda iz bırakır. Bu belirtiler kadınlarda; vajinadan koku gelmesi, genital bölgede ağrı ya da kaşınma, aşırı idrara çıkma eğilimi, ilişki ya da adet sonrasında vajinal akıntı olarak sıralanabilir.
Kuluçka süresi: Hastalığın kuluçka süresi değişim göstermekle birlikte yakınmalar 2 ila 5 gün arasında başlayıp 30 güne yayılan periyotlarda görülebilir.

Bel soğukluğu kimlerde daha sık görülür?

Korunmasız cinsel ilişkide bulunanlarda, çok eşli yaşayanlarda, hayat kadınlarında ve hayat kadınlarıyla birlikte olanlarda daha sık görülmektedir. Cinsel yolla yayılan hastalıklardan herhangi birine yakalanmış birisi, bu hastalığı daha kolay kapmakta ve daha kolay bulaştırmaktadır.

Bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Her akıntı Belsoğukluğu’na yorulmamalıdır. Aynı belirtilere sahip başka rahatsızlıklar da mevcuttur. Tedavide yöntem çok zorlayıcı değildir. İlaçla tedavi genelde sorunu halletmektedir.

Belsoğukluğu’nda Tanı: Belsoğukluğunun tanısı, laboratuarda belsoğukluğu’nun neden olduğu akıntının mikroskopla incelenmesiyle koyulur.

Bel soğukluğu tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar: Bel soğukluğunda kullanılmak üzere bir çok ilaç ticari olarak piyasaya sürülmüştür. Bu ilaçların doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir. Doktorunuz bel soğukluğu teşhisinden sonra sizlere uygun ilacı belirleyecek ve tedaviyi başlatacaktır.

UYARI! Hekimin önerdiği ilaçlar bel soğukluğu hastalığına yakalanmış kişilerin partnerleri tarafından da kullanılmalıdır.

Bel soğukluğu yakalanmamak için neler yapılmalıdır?

Bel soğukluğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tek eşli yaşamak, prezervatif kullanmak cinsel sıvıların bizi etkileyeceği ortamlardan uzak durmak bizi hastalıktan uzaklaştıracaktır. Bu kural Hemen hemen tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar için geçerlidir. En iyisi tanımadığımız insanlarla birlikte olmamaktır.

Bel soğukluğuna şifalı bitkiler (Alternatif tedavi yöntemleri) nelerdir?

Sıcak bitki çayları idrar yollarını yumuşatacaktır. Mersinyağı ve kebabiye çok etkili olmamakla birlikte belsoğukluğuna iyi gelir. Ayrıca idrara çıkamadığımızda karnımıza sıcak kompres uygulamak ya da sıcak duş almak idrar yapmamızı kolaylaştıracaktır.
Bel Soğukluğu İhmale Gelmez

Bel Soğukluğu Nedir

Halk arasında “bel soğukluğu”, tıp dilinde ise “gonore” adıyla bilinen rahatsızlık, cinsel temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bel soğukluğu hastalığı kişiye cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Başlıca nedenlerinin başında çok eşlilik gelir. Özellikle cinsel yönünden aktif gençleri hedef alır. Tedavi edilmediği taktirde hastalık ilerleyerek kısırlığa kadar yol açabilir.

Toplumuzda bu hastalık sanki yalnızca erkeklerde görülen bir hastalıkmış izlenimi uyandırmıştır. Ancak erkeklerde hastalık belirtileri daha sık görüldüğü için bir tanı konulmuştur. Bilinenin aksine bel soğukluğu yalnızca erkeklerde görünen bir hastalık değildir. bel soğukluğu; kadınlara da kolaylıkla bulaşarak kadının genital sisteminde ciddi hasarlara yol açabilir. Özellikle genç erkek ve kadınlarda sık görülmesinden dolayı gençlerin bu konuda daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Herhangi belirtiyle karşılaşmaları sonucunda uzman bir hekime görünmeleri muhakkak önemlidir.
Bel Soğukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğunun belirtileri ise, erkeklerde idrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve iltihaplı akıntı ile belirir. Bu iltihap ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa, körlüğe neden olabilir. Kadınlarda ise, beyazımtırak iltihaplı akıntı, sık sık idrara gitme, idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir. Üreme organlarında akıntı görüldüğünde, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bel soğukluğu olan kişi cinsel ilişkiye girdiği sırda bu hastalığı karşı tarafa bulaştırma oranı oldukça yüksektir. O açıdan tüm cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmada geçerli kurallar burada da geçerlidir. Yeterince iyi tanınmayan veya başkalarıyla birlikte olduğundan şüphelenilen biriyle beraber olunduğunda koruyucu(prezervatif) kullanılmalıdır.
Bel soğukluğunun tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavisinde ise erken teşhis oldukça önemlidir. Bel soğukluğu erken teşhis edilen hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Genelde antibiyotik iğne veya hap şeklinde uygulanır. Antibiyotik kullanımı ise kesinlikle uzman bir doktora başvurularak, düzenli ve ölçülü bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

GONORE (BEL SOĞUKLUĞU)

Halk arasında ‘’bel soğukluğu’’ olarak da bilinen gonore cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Gonore, Neisseria gonorrhoeae’den ileri gelir. Gonore, mesanedeki idrarı boşaltan kanal (üretra¹) ile ilişkili akıntıyla kendini gösteren ve bu bölgenin iltihaplanmasıyla karakterize bir hastalıktır. Bu bölgenin iltihaplanması; cinsel birleşmeyi izleyen, 2.5 gün kadarlık bir kuluçka döneminden² sonra başlar. Hastalık önce üretranın ön kısmına bulaşır, kısa zaman sonra idrar çıkarırken yanma olur, iltihaplı akıntı görülür. Erkeklerde üretra, epididimis, prostatla ilgili idrar kanalı ve idrar kesesinin iltihaplanması görülebilir. Kadında üretranın iltihaplanması, rahimde iltihap, fallop borularından bir ya da ikisinin iltihaplanması ve seyrek olarakta perihepatit oluşabilir.

Gonore tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Gonore tedavisinde penisilin grubu antibiyotikler etkilidir.

(¹Üretra : Mesanedeki idrarı boşaltan kanal. ) (²Kuluçka dönemi : Bir bulaşıcı hastalık etkeninin vücuda girişinden hastalık belirtilerinin çıkışına kadar geçen saklanma süresi. )
Bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır?
Herhangi bir yan etki başlamadan tedavi edilirse bel soğukluğu uzun vadeli problemler yaratmaz. Ama tedavi edilmeyen bel soğukluğu vakaları ciddi problemlere yol açabiliyor. Bakalım tedavisi nasıl yapılıyormuş.

Bel soğukluğu tedavisi
Bel soğukluğu antibiyotiklerle tedavi edilir. Peki kimlere uygulanır?
• Test sonuçları pozitif çıkanlarda kesinlikle hemen tedaviye başlanır.
• Son 60 gün içerisinde bel soğukluğu hastalığı bulunan biriyle cinsel ilişkiye girmiş olanlar ilişki sırasında kondom kullanmadılarsa belirti göstermeseler bile tedavi görmelidirler.
• Hamilelik sırasında bel soğukluğu hastalığı bulunan bir kadının bebeği de doğduğunda tedavi altına alınmalıdır.
Doktorunuzun size önerdiği antibiyotik bir dozdan fazlaysa dikkat etmeniz gereken en önemli şey onu doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmak. Çünkü dozu ve süreleri iyi ayarlayamazsanız bel soğukluğu tam olarak tedavi edilemez.
Tedavi sırasında uymanız gereken bir başka kural tam olarak iyileşene kadar kimseyle cinsel ilişkiye girmemek. Siz de partneriniz de testlerinizi yaptırıp tedavi olana kadar cinsel ilişkiye girmemek en iyisi. Çünkü hastalık partnerinizde yoksa sizden ona bulaşabilir. Tam tersi de mümkün.
Doktorunuz tek dozluk bir antibiyotik önerdiyse antibiyotiği kullandıktan 7 gün sonrasına kadar cinsel ilişkiden kaçının. Çünkü bel soğukluğunu tamamen yok etmesi yaklaşık 7 gün sürüyor.
Ayrıca hatırlatalım. Her cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak hastalıklardan korunmanın altın kuralı.
Tedavi işe yaramazsa ne olacak?
Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi bel soğukluğunu yok etmek için yeterli olmaz ve tedavi sonrasındaki testler yeniden pozitif çıkar. Bu durumda farklı tedavi yöntemleri uygulamak gerekebilir. Bel soğukluğu bakterilerinin bazıları antibiyotik türlerine karşı direnç gösterebilir. İyileşmemiş olmanızın nedeni de işte bu.
Bu durumda sizdeki bel soğukluğu bakterisini belirlemek için kültür örnekleri alınır. Bu bakteriye iyi gelen antibiyotik türleriyle tedaviye devam edilir.
Nelere dikkat etmeliyim?
Tüm testleriniz ve tedavi süreciniz bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin. Çünkü hem sizin yeniden enfeksiyon kapma riskinizi var hem de başka birine bel soğukluğu virüsünü bulaştırma riskiniz.
Bel soğukluğu virüsü tespit edilen kişilerin bazılarında klamidya bakterisine de rastlanmış. Bu yüzden uzmanlara göre bel soğukluğunda kullanılan ilaçlar klamidya ilaçlarıyla birlikte kullanılmalı.
Bel soğukluğunun sonucunda oluşan yan etkilerden birisi pelvik enflamasyon hastalığı. Bu ciddi bir sorun çünkü kısırlık, dış gebelik, kronik kasık ağrısı gibi sonuçları var. Bu yüzden bel soğukluğuna hızlı müdahale önemli.
Bel soğukluğu nadiren de olsa tedavi edilmediği zaman vücudun başka bölümlerine de sıçrayabilir. Örneğin kana karışabilir. Eklemlere, deriye ya da kalbe sıçrayabilir. Bu durumda hastanede doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.
Evde ne yapabilirim?
Normal şartlar altında doktorun uyguladığı antibiyotik tedavisi bel soğukluğunu tedavi etmekte etkili ve erken tedavi edilmezse hiçbir yan etkiye yol açmıyor. Ama bel soğukluğu tedavi edilmezse can sıkıcı yan etkilere yol açabilir. Eğer size de bel soğukluğu teşhisi konmuşsa:
• İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Doktorunuzun söylediği her kurala harfi harfine uyun.
• Tedaviniz bitip doktorunuz artık bu sorundan kurtulduğunuzu söyleyene kadar kimseyle cinsel ilişkide bulunmayın. Antibiyotiğiniz tek dozsa 7 günden önce cinsel ilişkiye girmeyin.
• Partnerinizi durumdan haberdar edin. Çünkü virüs ona da bulaşmış olabilir ve tedavi görmesi gerekir. Üstelik belirtileri göstermiyor olsa bile.
• Belirtileriniz bir türlü geçmiyorsa ya da yeni belirtiler ekleniyorsa doktorunuza danışın. Farklı bir antibiyotik ya da farklı bir ilaç türüne ihtiyacınız olabilir.
• Bel soğukluğunun yan etkilerini, size neler yapabileceğini ve ondan nasıl korunacağınızı iyi araştırın.
Cinsel Sağlık
Etiket bel soğukluğu, cinsel hastalıklar

Bel Soğukluğu Bitkisel Tedavi

Bel soğukluğu bitkisel tedavi, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bel soğukluğunun antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmesinin yanında, bitkisel çözüm önerileri de faydalı olabilir.

Özellikle erkekleri ağır akıntılarla rahatsız edici konuma gelen rahatsızlıkta, bitkilerle doğal antibiyotik etkisi sağlayarak rahatlatıcı etki yaratabilirsiniz. Hem bel soğukluğunun şiddetine engel olur, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. İdrar yollarında yanma, acıma ve ağrılı akıntıya sebep olur. Kadınları ve erkekleri etkisi altına alabilen bel soğukluğunun bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Bel Soğukluğu Bitkisel Tedavi

Bel soğukluğu için bitkisel kürler

Keten tohumu suyun içinde kaynatın. Bunu süzerek her gün 1 bardak içebilirsiniz.
Suyun içinde meyan kökünü kaynatın. Aynı şekilde her gün bir bardak için.
Her gün yaklaşık olarak 20 gram havuç tohumu yutun. Bu uygulamayı 20 gün süreyle yapın.
Sıcak suyun içinde 6 gram kitre eriterek için.
1 su bardağı suyu kaynatın. İçine 4 gram hasır otu kökü koyarak demleyin. Bunun 10 dakika demlenmesi yeterlidir. Bel soğukluğu için oldukça rahatlatıcı bir kürdür.
Turp tohumunu toz haline getirin. Daha sonra bunu balla karıştırıp macun kıvamına getirin. Her gün bu macundan bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.
Salatalık çekirdeğinden 10 gram kadar ezip toz haline getirin. Bunu 1 gam kadar kahveyle karıştırarak, yemekten önce aç karnına için.
Sıcak hazırlanan bazı bitki çayları idrar yollarındaki etkiyi azaltabilir. Özellikle kebabiye ve mersinyağı iyi gelen bitkilerdendir. Bunu içtiğinizde karın bölgesine sıcak kompres yapılması ya da sıcak duş alınması daha fazla etki yapar.
Kereviz ve meşe palamudunu havanda dövün. Bu şekilde toz haline gelen karışıma bir tutam kadar günlük ilave edin. Daha sonra biraz sirkeyle yoğurun. Lapa kıvamına gelmiş olan karışımı tedavi yaptığınız sürede belinize sarın.
Suyun içinde tarçın kabuğunu kaynatın. Bu süzerek içine bal ilave edin. Bu sayede elde edilen şurup kıvamındaki karışımı ısıtıp yemek aralarında 1 çay kaşığı içebilirsiniz.
Bel soğukluğu tedavisi sırasında vücudun sirkeyle ovulması oldukça faydalı olur. Ağrı olan bölgeye bayır turpu sarabilirsiniz. Bunu birer saat arayla yenileyebilirsiniz.
Kadınlar için bir litre suya konulacak maydanozu kaynatıp, buharında oturmak faydalı olur.
Kadınlara yine semizotunu suda kaynatıp buharına oturmak iyi gelir. Erkekler bunu kaynattıktan sonra içebilir.
Toz haline getirilen nöbet şekeri sabah ve akşam yenilirse, bel soğukluğuna iyi gelir.
İri bir salatalık ya da acurun çekirdekleri çıkarılıp, havanda ezilir. Bunun içine 2 çay kaşığı taze çekilen kahve koyularak, 1 bardak soğuk suya koyularak içilebilir. Buna akıntı geçinceye kadar devam edilebilir.
Havanda toz haline getirilen 1 tatlı kaşığı turp tohumunu yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı terementi vetiryak ile karıştırın. Macun haline geldikten sonra, bundan nohut kadar haplar hazırlayın. Bunları leblebi unuyla bulayın. Bir şişenin içine koyduğunuz haplardan her gün 5 tane yutun. Bunu bel soğukluğu geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.

bursa escort bayan bursa escort bayan bursa escort bayan bursa escort bayan bursa escort bayan bursa escort bayan bursa escort bayan alanya escort bayan eskişehir escort antalya escort bayan diyarbakır escort
istanbul escort bayan , escort bayan istanbul , şişli escort , kadıköy escort , beylikdüzü escort , sakarya escort escort sakarya izmit escort bayan gaziantep escort bayan
canlı casino siteleri makrobet kacak iddaa