Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısı neden olur, boğaz iltihabı ve boğaz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Özellikle kış aylarında artan boğaz ağrısı ve boğaz iltihabı için evde yapabileceğiniz doğal yöntemler ve boğaz ağrısı hakkında merak ettiğiniz herşey haberimizde. İşte boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun doğal çözümleri..

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısının oluşumundaki en önemli etken hiç kuşkusuz enfeksiyondur.Boğazlarda oluşan enfeksiyonlar ise çevresel etmenler ile boğazda enfeksiyona neden olabilecek virüs ve bakterilerin varlığına bağlı olarak oluşur.Boğazda enfeksiyon oluşmasının en önemli nedenlerinden bir diğeri ise üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon hastalıklarıdır. Sinüzit, nezle, grip, farenjit, bademcik iltihabı gibi hastalıklar ile ortaya çıkar.

Bunun yanında boğaz ağrısı boğaza zarar verebilecek yani boğazı tahriş edecek durumlara bağlı olarakta ortaya çıkabilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı, havanın kirli olması gibi durumlarda da boğaz ağrısı oluşabilir. İşte bu tür durumlarda meydana gelen boğaz ağrısı için aşağıdaki yöntemleri evinizde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı neden olur?

Boğaz ağrısının nedeni genellikle soğuk algınlığı ve gribe neden olan mikroplarla aynı olan virüsler olup; ancak bütün boğaz ağrılarının virüs ya da bakteri enfeksiyonlarından ileri gelmemektedir. Boğaz ağrısının pek çok yaygın nedeni de bulunmaktadır. Bu nedenler arasında alerjiler, odalardaki havanın kuruluğu, kirlilik ve diğer tahriş ediciler, kas zorlanması, asit (gastro-özefagiyal reflü), HIV enfeksiyonu ve tümörler bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı için evde neler yapılabilir?

Ihlamur: Üşütme ve enfeksiyon nedeniyle oluşan üst solunum yolu sorunlarında ıhlamur milli bitki çayımızdır.Ihlamur o kadar şifalı ve bilindik bir bitkidir ki ıhlamuru hemen hemen herkes en az bir kez içmiştir.Ihlamur yapısı sayesinde iltihap giderici ve ağrı azaltıcı özelliği vardır bu nedenle boğaz ağrılarında ıhlamur tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Adaçayı ve ekinezya karışımı: Avrupa'da uzun yıllardır kullanılan adaçayı ve ekinezya, soğuk algınlığı için kullanılan doğal bir bitki kürü. Yapılan bir araştırmada yalnızca 3 gün boyunca adaçayı ve ekinezya karışımını kullanan hastaların boğaz ağrısı probleminin %50 oranında azaldığı gözlemlenmiş. Bazı araştırmacılar, adaçayının içinde bulunan ursolik asitin iltihap önleyici özelliği olduğunu, ekinezyanın da bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyor.

Tuzlu Su: Enfeksiyonlara bağlı boğaz ağrısı sorununda birçok kaynakta ve uzmanca önerilen yöntem tuzlu su ile gargaradır.Çünkü tuzlu su ile yapılan gargara bölgedeki enfeksiyonu azaltır ve yok eder.Bu nedenle enfeksiyona bağlı boğaz ağrılarında düzenli olarak tuzlu su ile gargara yapın.

Ballı İçecekler: Boğaz ağrısı durumunda ballı içecekler içmek boğazı yumuşatır.Boğazın yumuşaması iyileşme süresini ve acıyı azaltacaktır.Bu nedenle çayınıza,sütünüze biraz bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz diğer yöntemler

  • Sigara kullanıyorsanız bu dönemde kesinlikle sigara içmeyin.
  • Acı biberin içinde yer alan "capsicum" maddesi ağrıyı hafifletmete ve iltihapla savaşmaya yardımcıdır. Bir bardak suya acı biber veya acı biber sosu ekleyerek gargara yapabilirsiniz. Boğazınız yanacaktır ama kısa süreli bu acı iyileşmenize yardımcı olacaktır.
  • Kirli havadan uzak durun. Evinizdeki havayı nemlendirin. Tencerede kaynattığınız suyun buharını içinize çekerek ağrınızı yumuşatabilirsiniz.
  • Bol bol sıvı tüketin. Evde, boğazınızı rahatlatacak bitki çayları içebilirsiniz. Siyah çay içerdiği "tanik asit" sebebiyle boğazda tahrişe sebep olabilir. Enfeksiyon sırasında hassas olan boğazınızı daha fazla tahriş etmek istemezsiniz. Bu sebeple siyah çay yerine bitki çaylarını tercih etmelisiniz.
  • C vitamini virüslerle savaşmakta etkilidir. C vitamini yönünden zengin yiyecekleri tercih edin. Özellikle bol limon tüketin.
boğaz iltihabına ne iyi gelir boğaz acısı nasıl geçer boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözümler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
30 Ekim yurtta hava durumu
30 Ekim yurtta hava durumu
Cumhuriyet Bayramı’nın 95.yılı Bergama’da coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet Bayramı’nın 95.yılı Bergama’da coşkuyla kutlandı