Dişinizi çok sıkıyorsanız dikkat!

Sizlerde sinirlendiğinizde veya strese girdiğinizde dişlerinizi sıkanlardansanız bu haberimize dikkat! Diş sıkması sonucu dişleriniz büyük zarar görebilir. İşte DentSuadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan'ın konu ile ilgili açıklamaları...

Dişinizi çok sıkıyorsanız dikkat!

Her hastalığın altından çıkan stres dişleri de vuruyor. DentSuadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, özellikle uykuda istemsiz yaşanan diş sıkmaların sadece dişleri değil, çene, boyun ve baş ağrılarına da yol açtığını belirtiyor.

 "Diş sıkma sonucunda, dişlerde çatlaklar, kırılmalar ve diş etine yakın kısımlarında aşınmalar oluşur" diyen Protez ve İmplantoloji Uzmanı Arslan, "Diş minesindeki aşınma, dişi koruyamamakla başlayan adım, diş kaybı ile sonuçlanmaktadır" şeklinde konuşuyor. 

Ve bunların yanı sıra da, diş hekimliğine karşı kişinin hissettiği stres, kaybın ve tedavi sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Psikolojik olarak hissedilen, diş hekimi korkusu, gelecekte oluşabilecek birçok sağlık sorunlarının da tetikleyicisi olmaktadır. Günümüz koşullarında artık, acıdan ve korkudan uzak olabileceğiniz pek çok yeni yöntemler oluşmaktadır. Profesyonel olarak yapılan birçok çalışma neticesinde, hastalarımızın artık diş hekimi korkusunu yendiklerini ve kendisiyle daha barışık bir birey haline geldiğini görmekteyiz.

DİŞ SIKMASINA BOTOKSLU ÇÖZÜM

Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, stresin yol açtığı diş sorunları ve tedavisine yönelik olarak şu bilgileri veriyor: "Diş kaybıyla bizlere gelen hastalarımızın bir çoğunda diş sıkma ve gıcırdatma problemlerini görüyoruz. Bunu önleyebilmek adına diş plakları veya botoks işlemleri yapmaktayız. Hazırlanan diş plakları, diş üzerindeki basıncı önleyeceği için, refleks olarak kişinin dişini sıkmasını engeller. Yapılan botoks işlemi de çiğneme kaslarına uygulandığından stresi yok etmeye yönelik bir çalışmadır."

DentSuadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği DentSuadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan diş sıkması sağlık haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı