Gebelik belirtileri nelerdir?Hamile kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Hamilelik belirtilerinin ne zaman ve nasıl kendini gösterir?Gebelik belirtileri nasıl anlaşılır, nelere dikkat edilmelidir?

Gebelik belirtileri nelerdir?Hamile kaldığınızı nasıl anlarsınız?

Gebeliğin fiziksel olarak belirtilerinden başka öncelikle gebe bir kadının adetinin gecikmesi gerekmektedir. Çünkü kadınlarda gebelik için her ay meydana gelen yumurtanın o ay döllenip fetusu oluşturması gerekmektedir. Eğer regl gerçekleşirse kadında oluşan yumurtaların hiçbirisi döllenmeyip vücuttan atılmıştır. Bunun yanı sıra gebe kalıp halen regl olan kadınlar da vardır. Biz bu duruma genelde 'üstüne görme' diyoruz. Bunu yaşayan kadınlar gebe olduklarını ancak 3-4 ay sonra fark edebiliyorlar. Bu da istenmeyen gebeliklere mecbur kalmaya neden oluyor. Sakıncası ise gebelik geç fark edildiği için gerekli testler, takipler gerçekleşememektedir. Bunun sonucunda da problemli bebeklerin doğumu meydana gelebilmektedir.Gebelik belirtileri arasında sonucu yüzde 99 olarak belirtilen gebelik testleri de bulunmaktadır. Bunlar farklı markalar altında bütün eczanelerde bulunmaktadır. Gebelik testlerinin uygulanma şekline değinecek olursak genelde adet gününden 10 gün geçtiğinde daha kesin bir sonuca ulaştırmaktadır. Bunun yanı sıra erken gebelik testleri de mevcut olup bunlar diğer gebelik testlerinden bira daha pahalıdır fakat adet dönemine yakın tarihlerde de sonuç verebilmektedir. Erken gebelik testleri ise 15-20 tl civarındadır. Her iki gebelik testlerinde de daha sağlıklı bir sonuç isteniyorsa sabah ilk idrar ile bu testler yapılmalıdır. Test çubuğuna idrarınızı yaptıktan sonra beklemeye başlıyorsunuz ve zaman içinde tek çizgi çift çizgiye dönüyorsa gebelik pozitiftir ama eğer tek çizgi değişmiyorsa gebelik negatiftir yani gebe değildir diye yorumlanıyor. Her zaman gebelik testleri %99 doğru olmayabiliyor. Gebe bir kadın testte negatifi görüp aslında gebe olabiliyor.

Gebeliğin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.İşte gebeliğin bazı belirtileri:

Adet gecikmesi:
Erken bir olası gebeliğin en önemli belirtisidir. Bazen de normale göre daha hafif bir vajinal kanama da olabilir.

Hamile gibi hissetmek:
Pek çok kadın hamileliğin çok erken döneminde bunu hissedebildiğini düşünmektedir. Bu his bazen yorgunluk, dalgınlık veya unutkanlık, duygu durum değişkenliği olabilir. Göğüslerin daha hassas olması, belinizde veya karın altı kısımda (kasıklarda) ağrı, kabızlık, daha çok tuvalete gitme de sıklıkla hissedilir, kısaca kendinizi farklı hissettiren herhangi bir belirti olabilir.

Göğüs Hassasiyeti:
Erken gebeliğin en sık rastlanan belirtilerindendir. Göğüsler bu dönemde daha büyük (şiş), hassas olur ve size egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme veya duş alma sırasında rahatsızlık hissi verebilir

Yorgunluk:
Aşırı yorgunluk ve bitkinlik de oldukça sık hissedilir. Daha erken uykunuzun geldiğini, sabahları yataktan kalmakta daha çok zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Spor aktiviteleri çok daha yorucu olabilir. Eğer gerçekten gebe iseniz vücudunuzun bu yorgunluk sinyallerine kulak vermenizi ve yeterince istirahat etmenizi öneririz.

Sık idrara çıkma:
Eşiniz ve yakınlarınızca da fark edilebilecek bir belirtidir. Gebelik nedeniyle büyümeye başlayan rahminizin idrar torbası üzerinden yaptığı baskıdan kaynaklanır. Gebelik boyunca da vücudunuzda normalden fazla sıvı olacağı ve böbrekleriniz daha fazla sıvı süzeceği için devam edebilir.

Bulantı:
En sık görülen belirtilerden biri de bulantı ve kusmadır. Bazı kadınlar bunu sabahları daha yoğun hissederken, bazen öğleden sonra veya akşam da daha yoğun olabilir. Bazen hamile bayanlara oldukça sıkıntı verebilen bu durum aslında sık sık ve azar azar yiyerek, daha çok atıştırmalık gıdalar seçilerek ( tuzlu krakerler gibi ) üstesinden gelinebilir. İkinci trimester itibariyle, vücudunuzu gebelik etkilerine alışınca geçecektir

Baş dönmesi - bayılma:
Uzun süre ayakta durma (kuyrukta bekleme) otururken birden ayağa kalma, merdiven çıkma gibi durumlarda baş dönemsi ve baygınlık hissi oluşabilir, hatta gerçekten bayılma da olabilir. Gebelik nedeniyle rahminize daha fazla kan gidebilmesi için kan basıncınızın normale göre düşük seyretmesinden kaynaklanır. Doğru beslenmek ve bol sıvı tüketmek gerekir.

Aşerme veya besinlerden tiksinti:
Normalde sık tüketmediğiniz bir besini veya besinleri aşırı arzulama, ya da tam tersi daha önce size lezzetli gelen bir besinden tiksinti gelmesi de oldukça sık görülür. Genellikle bu belirti de bulantı gibi ilk 3 aydan sonra düzelir.

Koku hassasiyeti:
Vücudunuzdaki hormonal değişikliğin yol açtığı başka bir belirti de budur. Çoğu hamile kadın bazı besinlerin kokusuna veya parfüm, şampuan, benzin, temizlik maddeleri, sigara kokusuna aşırı hassasiyet kazanır ve bulantıları tetiklenebilir.

Mide yanması/ kabızlık:
Vücudunuzda hızla yükselen gebelik hormonları sindirim sisteminizi yavaşlatır. Bu nedenle midenizde besinleri sindirebilmek için daha çok asit salınır ve bu da midede veya yemek borunuzun alt kısmında ( kalbinizin hemen altı gibi de hissedilebilen) yanmalara sebep olur. Kabızlığın sebebi de yine bu yavaşlamadır. Doktorunuz size antiasit tabletler önerebilir. Kabızlık için de sindirimi kolay ve lifli besinleri küçük porsiyonlar halinde ve sık sık tüketin, yeşillik ve bol sıvı tüketmeyi unutmayın.

Yüksek vücut ısısı:
Erken gebelikte gebelik hormonları kaynaklı vücut ısısı normale göre yüksek seyreder. Eğer gebe kalmak için uğraşıyor idiyseniz ve doktorunuz size yumurtlama zamanınızı tespit için vücut ısınızı takip etmenizi söylediyse, iki haftadan fazla süreyle yüksek seyreden vücut ısısı, gebeliğe işaret eder.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
fatma donmez     2017-02-18 Benim 6 aylik bebeyim var hamile olabilirmiym acaba
Esma     2017-02-04 Merhaba arkadaşlar benim 5 yıldır spiralim var ama aralıkta bi gün adet oldum Ocak ayında bir gün adet oldum test yaptım birsey yok napmaliyim govusumde sızlama oliyo sik sik idrara cikiyom govusumin altında bi şişlik var belki hamile diye umut ediyorum bi yardamci olursanız sevinirim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri