Kabızlık nedir? Kabızlıktan kurtulmak için neler yapılmalı?

Kabızlık rahatsızlığı çekiyorsanız bu haber tam size göre. İşte kabızlıktan kurtulmanın doğal yolları...

Kabızlık nedir? Kabızlıktan kurtulmak için neler yapılmalı?

Akdeniz mutfağının önemli yiyecekleri arasında yer alan pırasanın, özellikle böbrekler ve sindirim sistemi için son derece faydalı bir gıda maddesi olduğunu belirten Dr. Fevzi Özgönül, kabızlık için pırasa salatasının iyi geldiğini söyledi.
Sindirim sistemi için pırasanın çok faydalı olduğunu söyleyen Dr.Fevzi Özgönül, "Mesela şiddetli kabızlık çekenler için pırasa salatası mükemmel bir çözüm getirmektedir. Lahana, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar gibi sebzelerin bol olduğu günleri yaşıyoruz. Bu sebzelerin her biri ayrı bir şifa, sağlık kaynağı. Fakat günümüzde bu tür besinlerin varlığını bile unutur olduk" dedi.
Günümüzde kıymeti bilinmeyen sebzelerden birisinin de pırasa olduğunu kaydeden Dr. Özgönül, "Sağlık kaynağı bu sebze, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengin bir gıda maddesidir. Aynı zamanda, bol miktarda A, B1, B2 C ve E vitamini içerir. Pırasa, bütün bu özelliklerinin yanında hem böbreklerinizin rahat çalışmasına yardımcı olur, hem de içeriğinde bulunan taş oluşumunu engelleyici etkin madde sayesinde böbrek taşlarının oluşumunu da önler" diye konuştu.
Pırasanın faydalarını saymakla bitiremeyen Dr.Fevzi Özgönül, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Pırasa, safra kesesinin düzenli ve rahat çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Şurubu göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. İştahsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır. Suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir. Basur memeleri için faydalıdır. Arı sokmasında da kullanılır. Sık sık tüketilecek pırasa yemeği, bağırsak florasını hem düzene sokacak, hem de kabızlığı yavaş yavaş ortadan kaldıracaktır. Eğer, kabızlık biyolojik bir sebebe dayanmıyor ise beslenme şeklini değiştirmek gerekir. Kabızlık sorunu yaşayanlara önereceğimiz pırasa salatasının tarifi şöyle:
"Pırasanın yeşil saplarını iyice yıkayın, sonra 4 parmak kalınlığında doğrayın, bir kapta bir tutam kaya tuzu ile ovun, üzerine sıcak suyu dökün 5 dakika bekleyin, suyunu süzün, sonra limon sıkıp zeytin yağı ekleyip salata gibi tüketin."

Kabızlık Nedir?

Mutlak kabızlık (orga­nik kabızlık) bağırsak tıkanması sonucu meydana gelir ki, bazı hastalıkların (ileus, kolon kanseri, konjenital megakolon yani Hirschsprung hastalığı vb.) teşhis belirtisi olarak çok önemlidir. Kabızlık çok kimsede barsakların çalış­masının bozukluğu sonucu görülür. Buna sebep çok kere kötü alışkanlık ve ıkınma yetersizliğidir. Yani alınan besinlerin barsaklardan geçişi normaldir. Besin artıkla­rı dışkı şeklinde ortalama 18 saat sonra barsağın son bölümüne yani rektuma ulaşmaktadır. Ancak dışkılama refleksi geç uyandığından, çeşitli nedenlerle tuvalete gitmeyi ihmal eden kimse rektumunu boşaltamamaktadır.

kabızlık nedir kabızdan kurtulma

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı