Kellik, kalp hastalığı habercisi olabilir!

Kelliğin yapılan araştırmalar sonucu kalp hastalıklarının habercisi olduğu ortaya çıktı. Konu ile ilgili olarak Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İlhan Serdaroğlu önemli bilgiler verdi.

Kellik, kalp hastalığı habercisi olabilir!

Tokyo üniversitesinde 37 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kelliği olan kişilerin %32 sinde koroner kalp hastalıklarına rastlanmış. Bu çalışmada kişilerin kellik oranları, hiç dökülmemiş olanlar, önden açılma/kellikler, üst ve tepe bölgesinde kellik ve son olarak kombine dökülmeler olarak sınıflanmış. Özellikle üst bölgeden ve tepe kısmından saç kaybı olan kişilerde kalp hastalıklarıyla yakın ilişki kurulmuş ve bu kişiler, koroner hastalıklar açısından yüksek riskli kabul edilmiş. Saçları ön taraflardan açılan ve gerileyen kişilerin ise kalp hastalıkları açısından  yüksek risk grubuna  girmediği görülmüş. Bunun sebepleri araştırılırken olası nedenler arasında, erkeklik hormonlarına aşırı duyarlılık, diabet başlangıcı kabul edilen insülin direnci, kan damarlarında enflamasyon oluşması ve testesterona karşı aşırı hassasiyet sayılabilmekte. Tüm bunlar hem kellik hem de kalp hastalığı nedeni olabiliyor.

Çalışmada ön, tepe ve üst bölgelerde dökülmeleri olan kişiler, saçlı kişilerle karşılaştırıldıklarında koroner arter hastalığı taşıma riskleri  %69 fazla olarak bulunmuş. Dökülme sadece üst ve tepe bölgesindeyse bu oran %52 ye ve sadece ön taraf dökülme olanlarda ise % 22 ye gerilemekte. Yani ne kadar çok kellik o kadar yüksek kardiyovasküler hastalık  riski diyebiliriz. Tepe kısmı tek olarak ele alındığında, ileri derecede dökülme olanlarda koroner arter hastalığı riski %48; orta derecede tepe dökülmelerinde  %36 ve hafif tepe dökülmelerinde % 18 olarak bulunmuş.Çalışma, ilginç olarak tepe bölgesinde oluşan kelliğin, damarlarda ateroskleroz oluşma riskiyle daha yakından alakalı olduğunu; önden dökülmelerde ise  ateroskleroz  oluşumu riskinin daha az olduğunu ortaya koymuş .

Saçlarınız dökülüyorsa sadece dökülen tellerin sayısıyla ya da saçlarınızın ne kadar inceldikleriyle ilgilenmek yerine sağlıklı bir hayat stili edinmek, iyi beslenmek ve spora başlamak daha doğru olacak gibi. Düşük yağlı diyetler, egzersizler ve daha az stres bu durumla başa çıkmanın anahtarları. Özellikle genç yaşta oluşan ve tepede açılmalara yol açan kellik vakalarının, kalp hastalıkları ve ani ölüm riski açısından yakından takip edilmeleri çok önemli. Genç yaşta kellik başladıysa daha sağlıklı bir yaşam tarzıyla kardiyovasküler risklerinizi azaltmanız şart.

kellik sağlık haberleri kalp hastalıkları Op. Dr. İlhan Serdaroğlu

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri