Öksürüğü azaltmanın basit yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte öksürük hastalığı yine en çok görünen hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmakta. Peki öksürükten kurtulmak için neler yapılmalı? İşte evde öksürükten kurtulabileceğiniz basit yöntemler...

Öksürüğü azaltmanın basit yolları

Büşra KAYAR (Özel Haber)  Öksürük, sebebi çeşitlilik gösteren, sonuçları ciddi olabilecek ve görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması gereken bir solunum yolu şikâyetidir. Solunum yollarına giren yabancı cisim, madde ya da içeride oluşan balgam, kan gibi maddeleri dışarı atmak için ses tellerinin kasılmasıyla oluşur.

Boğazımızın ve nefes yollarımızın açık ve temiz kalması için zaman zaman öksürük devreye girer. Bu anlamda öksürüğün vücut için önemli bir görevi vardır çünkü bu ani refleks sayesinde mikroplar, tahriş edici yabancı maddeler, duman, mukus ya da diğer sıvılar nefes yollarına veya akciğere kadar ilerleyemez.

Öksürük enfeksiyondan tutun da astıma kadar birçok sebepten meydana gelebilir. Dış etkenler yani bahar mevsimlerinde salınan polenler, sigara dumanı, toz da öksürüğe sebebiyet verebilir.

Öksürük türleri;

Kuru Öksürük: Balgamın olmadığı, gırtlak, bronş iltihaplarında, verem başlangıcında görülen öksürüktür. Gülhatmi, ebegümeci gibi bitkiler kaynatılarak içilirse, bu öksürükler giderilebilir.

Balgamlı Öksürük: Daha ağır iltihaplarda öksürükle birlikte balgam görülebilir. Kekik, nane gibi bitkilerin kaynatılıp merhem yapılması ve kullanılması çare olabilir.

Nöbetli Öksürük: Derin ve gürültülü soluk almalarla görülen öksürük tipidir. Solunum yoluna giren yabancı bir madde sonucu ya da boğmacayla birlikte görülebilir.

Kısık Öksürük: Ani olarak ve kısık kısık gerçekleşen bu öksürük, hastaya bir hayli rahatsızlık verir. Gırtlakta tümör olduğunda ya da ses tellerine zarar veren verem gibi hastalıklarla birlikte görülebilir.

Öksürüğü Azaltmanın Basit Yolları

 • Bol su için
 • Bitki çayları ve bal tüketin
 • C vitamininden zengin sebze ve meyveler tüketin (turunçgillerin yanı sıra kara lahana, ahududu, ıspanak, taze fasulye, bezelye ve soğan)
 • Evdeki nem düzeyinin %30-50 arasında olmasına dikkat edin
 • Sıcak duş alın
 • Çamaşır suyu kullanmayın
 • Geç saatte yemek yemeyin

Öksürük İçin Evde Yapılabilecek Doğal, Bitkisel Tedaviler

 • Bir elmanın kabuğunu soyun, birkaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.
 • 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.
 • Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. Çocuklara uygulamayın.
 • Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.
 • Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.
 • Biraz zeytinyağını ısıtın ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giyinmesini sağlayın.

Ağır, sık ve yeşil balgamlı öksürüğü olan kişiler bitkilerden medet ummak yerine derhal doktora başvurmalıdırlar.

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri