Sinüzit nedir? Sinüzite ne iyi gelir?

Sinüzit nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorularınızın cevabını haberimizde bulabilirsiniz. İşte en çok merak edilen hastalıklardan biri olan sinüzit hakkında bilmeniz gerekenler...

Sinüzit nedir? Sinüzite ne iyi gelir?

Sinüzit hastalığı, burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde yer alan sinüs adındaki boşlukların burun içine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyondur.Akut ve kronik (müzmin) olmak üzere iki tipi olan sinüzit hastalığında akut sinüzit, burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerin etrafında ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı, kötü ağız kokusu gibi belirtiler göstermektedir. Bunun yanında akut sinüzitte zaman zaman kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı gibi şikayetlerde görülmektedir.

Bir diğer sinüzit tipi olan kronik sinüzitte ise belirtilerin süresi 3 aydan daha uzun görülmekle beraber, koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük gibi şikayetler söz konusudur.

Kasım ve Nisan ayları arasında çok sık görülen sinüzit, kış aylarında, kaloriferli evlerde iyice kuruyan hava, sinüzit gelişimine neden olacak ortama zemin hazırlayabilir. Öte yandan hafif nezle grip hali varken uçak seyahati yapılması, su altı dalış yapılması, uzun süre soğuk havaya maruz kalınması ve nazal alerji durumunun devam etmesi gibi sebeplerden oluşabilir veya var olan sinüzitin daha ağır seyretmesine yol açar.

Sinüzit Tedavisi

İki tip olan sinüzit için uygulanacak tedavi yöntemleri tıbbi ve bitkisel olarak farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Tıbbi olarak Akut sinüzitin tedavisi, antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlarla yapılır. Eğer sinüzit kronik hale gelmişse ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşursa ameliyatla tedavi etmek gerekir.

Sinüzit için kesin çözüm olmasa da ağrılarınızı hafifletip, şikayetlerinizi azaltabilmesi için bazı şeyleri çok tüketmeniz bazı şeylerden ise uzak durmanız gerekmektedir. Çok tüketmeniz gerekenleri sıralayacak olursak, Su, açık çay, bitkisel çay ve meyve suyu gibi sıvılar, C vitamini ve biyoflavonoidler için taze meyve ve sebze, Sinüs tıkanıklığını hafifletmek için sarımsak,  soğan ve çili olarak  belirtebiliriz.

Öte yandan uzak durmanız gerekenler ise ilk önce mutlaka ve mutlaka sigarayı bırakmak, kronik sinüzit hastalarında salgı oluşturduğu için süt tüketimini azaltmak ve kuru, fazla ısıtılmış veya klimalı ortamlardan uzak durmaktır. Ciddi bir rahatsızlık olan sinüzit hastalığı için mutlaka bir doktora danışmanızı ve tıbbi yöntemleri tercih etmenizi öneririz.

sinüzit belirtileri sinüzit nasıl geçer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ankara'da okullar tatil mi?
Ankara'da okullar tatil mi?
ZEYNEP TALU VE BARBAROS DADA SALON KABARETT‘DE
ZEYNEP TALU VE BARBAROS DADA SALON KABARETT‘DE