Unutkanlık neden olur? Unutkanlığı yenmek için neler yapılmalı?

Büşra Kayar / Özel Haber - Unutkanlık, hepimizin gündelik sorunudur. Peki unutkanlığın sebebi nedir, unutkanlığa yol açan etkenler ve yenme faktörleri nelerdir?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlığı yenmek için neler yapılmalı?

Yoğun hayat temposu, stres, yanlış beslenme sonucunda günümüzde en sık karşılaşılan sorunlardan biri unutkanlıktır. Gündelik hayatımızda belli bir orandaki unutkanlığı hepimiz normal karşılarız. Cep telefonunu evde bırakmak ya da yakın bir arkadaşın doğum gününü atlamak gibi durumlar can sıkıcı ve sinir bozucudur.

Unutkanlığın herkesin başına geldiğini biliriz, duyarız. Ancak benzer kazalar üst üste ve çok sık olmaya başladığında, hele bir de orta yaşlar geçilmişse, unutkanlık can sıkıcı olduğu kadar da endişe verici bir hal alır. Hemen Alzheimer ya da bunaklık benzeri hastalıklar akla gelmeye başlar.

Unutkanlığın ciddi bir soruna dönüşüp dönüşmediğini anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bir iki unutkanlık hadisesi anormal sayılmaz. Unutkanlığın olağan dışı bir hal aldığını söylediğimiz kişilerde sadece unutkanlık değil başka sorunlar, olumsuz davranışlar da ortaya çıkar. Yükümlülüklerini yerine getirememe, bazı becerilerin kaybolmaya başlaması, olumsuz yönde mizaç, huy değişiklikleri gibi diğer belirtiler de unutkanlıkla yan yana geldiğinde ortada ciddi bir durum olduğundan şüphelenilebilir. Yine de kendi kendimize teşhis koymaya çalışmanın ne kadar yanlış olduğunu her zaman söylüyoruz. Belirtileri en iyi bir doktor değerlendirebilir. Dolayısıyla unutkanlıkla ilgili bir probleminiz olduğunu düşündüğünüz anda bir doktora başvurmanız atacağınız en doğru adım olacaktır.

Unutkanlık Nedenleri

Uykusuzluk: Uykusuzluk sonucu kişilerin konsantrasyon bozukluğu yaşadığı ve buna bağlı olarak sıklıkla unutkanlık görülür.

Kullanılan ilaçlar: Sakinleştiriciler, anti-depresanlar ya da bazı tansiyon ilaçları gibi sürekli kullanılan ilaçların dikkat dağınıklığına veya kafa karışıklığına neden olması mümkündür.

Tiroid bezinin az çalışması: Tiroid bezi işlevini gerektiği gibi yerine getirmiyorsa bu durumda tiroid hormonları da vücutta yeterince üretilmiyor demektir. Tiroid hormonlarının vücudun diğer organları üzerinde önemli etkileri vardır ve beyin de bu organlardan biridir. Üstelik tiroid bezinin az çalışması depresyon ve uyku sorunlarına da yol açar. Her iki durumda da unutkanlık ortaya çıkabilir.

Stres ve Kaygı: Yeni bir bilgi ya da yapılacak bir iş karşısında dikkatinizi toplamanızı, duyduklarınızı ilgiyle dinlemenizi veya kendinizi vermenizi zorlaştıracak herhangi bir etken hafıza problemlerine yol açar.

Nörolojik hastalıklara bağlı unutkanlık: Unutkanlığın en çok görüldüğü hastalıklardan biri Alzheimer’dır. Alzheimer ve ‘bunama’ olarak bilinen demansiyel sendromlarda, geçici hafızadan kalıcı hafızaya akışta sorunlar oluşur. Hasta 10 dakika önce yaşadıklarını bile unutabilir.

Unutkanlığı yenmek için yapılabilecekler;

Bol meyve ve sebze tüketin.

Gün içinde bolca su için.

Vaktinizi sevdiğiniz insanlarla, sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirmeye çalışın.

Stres ve sıkıntıdan uzak durun.

Folik asit içeren fındık, ceviz, badem, kuru üzüm, elma, kepekli pirinç, balık gibi yiyecekleri tüketmeye çalışın.

Alkolden uzak durun.

Spor ve egzersiz yapmaya, yeni hobiler edinmeye çalışın.

Bulmaca çözmek gibi beyninizi çalıştıracak aktiviteler edinin.

Gün içinde unutmaktan korkmak yerine, not almayı, ajanda tutmayı alışkanlık haline getirin ve bellekteki bilgi yükünü hafifletmeye çalışın.

unutkanlık sebepleri sağlık haberleri

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Başkan Tuna, Başkentli muhtarlarla buluştu
Başkan Tuna, Başkentli muhtarlarla buluştu
Anneler, Babalar Dikkat
Anneler, Babalar Dikkat