Bugün Cuma namazı saat kaçta? 10 Kasım Cuma namazı saatleri

Bugün (10 Kasım) Cuma Namazı saat kaçta? Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Hatay, Bursa ve Konya için Cuma Namazı saatleri ve Cuma Namazı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde...

Bugün Cuma namazı saat kaçta? 10 Kasım Cuma namazı saatleri

Cuma namazı tek başına kılınmaz öğle ezanı okunduktan sonra camide cemaatle birlikte kılınır. Cuma namazına niyet edilirken ‘Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya’ denilir ve namaza başlanır.

EZAN SAATLERİ CUMA KAÇTA OKUNUYOR?
Cuma namazı öğle namazında kılındığı için öğle ezanından önce okunan selayı saatini dikkate almanız gerekiyor. Bugün yani 19 Haziran cuma günü öğle ezanı saatleri şöyle;
İstanbu ezan saati 12.55
Ankara ezan saati  12.40
İzmir ezan saati 13.02
Antalya ezan saati 12.48!
Konya ezan saati 12.41
Hatay ezan saati 12.26

Bursa ezan saati 12.55

CUMA NAMAZININ KILINIŞI

Cuma namazı öğle ezanı okunduktan sonra kılınmaya başlanır. Cuma namazında önce dört rekat sünnet kılınır. Cuma’nın sünneti kılırken şöyle niyet edilir; 
“Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya” denilir.

Cuma namazı aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur. Son oturuşta Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

CUMA HUTBESİ SIRASINDA MEKRUH OLAN ŞEY

Sonra, câmi’ içinde, ikinci ezân okunur. Ardından İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ’atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın). Hatîb efendi duâ ederken, cemâ’at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir. Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

CUMA NAMAZI FARZI NASIL KILINIR NASIL NİYET EDİLİR?

Cuma hutbesi okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir. Sonra, cemâ’at ile iki rekat Cuma namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

Cuma namazı farzına şöyle niyet edilir: “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama”

Daha sonra cuma namazında dört rekat son sünnet kılınır.
Niyeti şöyledir: “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya”.

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

SON SÜNNETTEN SONRA KILINAN NAMAZ

Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır.
Niyet edilirken şöyle denilir: 
“Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına”. Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınmış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek’at vaktin sünneti kılınır. “Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine” diye niyet edilir. Cum’a sahîh olmadı ise, bu on rek’at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

cuma namazı ankara cuma namazı istanbul cuma namazı izmir cuma namazı bugün cuma namazı saat kaçta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
30 Ekim yurtta hava durumu
30 Ekim yurtta hava durumu
Cumhuriyet Bayramı’nın 95.yılı Bergama’da coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet Bayramı’nın 95.yılı Bergama’da coşkuyla kutlandı