Burdur - Isparta yolunda trafik kazası: 1 yaralı

Burdur-Isparta otoyolu arasında Ağlasun ile Kibrit Kasabası arasında meydana gelen trafik kazasında sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil yol kenarındaki tarlaya uçtu.

Burdur - Isparta yolunda trafik kazası: 1 yaralı

Saat 15.30 civarlarında meydana gelen kazada yaralanan otomobil sürücüsüne ilk müdahaleyi çevredeki vatandaşlar yaparken, yaralı sürücü olay yerine gelen 112 acil sağlık ekibi tarafından tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

Kaza ile ilgili olarak soruşturma başlatılırken, otomobil sürücüsünün durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

Sürücüler dikkat! 

Trafik kazalarını en aza indirmek için öncelikle araç bakım ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekmektedir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır. Özellikle araçların fren bakımları son derece önemli bir husustur. Çünkü bayramlarda yolcu sayısı ve yükü artmaktadır. Aracıyla bütünleşmiş sürücüler bu değişimi algılayamayarak kaza yapabilmektedirler. Araçta taşınabilecek yolcu ve yük miktarı aracın belgesindeki değeri de geçmemelidir. Gereğinden fazla yük aracın sürüş kararlılığını etkiler, fren mesafesini aşırı uzatır. Sürücünün günlük kullanımından daha ağır olan aracını yüksek hızlarda kullanması, frenlerin ısınmasına ve fren mesafesinin uzamasına neden olur. Ayrıca 6 yıldan yaşlı lastikler teknik özelliklerinden çok şey kaybeder, fren mesafesini uzatır. Bu hususa da dikkat edilmelidir. Yüklü araç sürücüsünün önündeki araçla arasındaki takip mesafesini günlük kullanımına kıyasla artırması önemli bir önlem olabilir.

Araçlarınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu da kontrol edilmelidir.

Aracın bakımı kadar sürücünün dinç ve dikkati açık olması da son derece önemlidir.  Bu noktada Yolculuk öncesi iyi uyunarak ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çıkılmalı, 2 saatte bir kısa süreli de olsa mola verilerek dinlenilmeli ve ideal olanı 6 saat, maksimum ise 8 saat araç kullanılmalıdır.

 

Isparta haberleri Burdur Haberleri trafik kazası haberleri trafik kazası

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Açık renk dövme yaptıranlar dikkat!
Açık renk dövme yaptıranlar dikkat!
Saçı dökülenler işte kesin çözüm
Saçı dökülenler işte kesin çözüm