İzmir'de ulaşıma zam! İşte yeni bilet fiyatları

İzmir'de ulaşıma yüzde 8.33'lük zam geldi. Peki gelen bu zamlı tarife sonucu tam ve öğrenci biletleri ne kadar oldu? Detaylar haberimizde.

İzmir'de ulaşıma zam! İşte yeni bilet fiyatları

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde ulaşıma gelen yüzde 8.33’lük zam oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre, tam bilet 2,60 lira, öğrenci 1,50 lira, öğretmen 2 lira olurken, 60 yaş kartları kaldırıldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, olağan meclis toplantılarının üçüncü oturumun Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleştirdi. Yılın son meclis toplantısında, toplu ulaşıma zam yapılmasına yönelik karar meclis onayına sunuldu. AK Parti’den gelen eleştirilere ve ret oyuna karşın yüzde 8,33'lük zam, CHP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi. Oturumda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesini toplu ulaşım alanında başarısız gördüğünü ifade etti. Kocaoğlu’na eleştirilerde bulunan Doğan, “Zam İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde alışkanlık haline geldi. Fatura yine dar gelirli vatandaşa kesiliyor. Vatandaşlarımız suya gelen zammın ardından yine şoka uğramıştır” dedi.
AK Parti’den zam ve ulaşım eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, İzmir'deki ulaşımın Türkiye'ye örnek olduğunu söyledi. Kocaoğlu, "Biz tam bileti 2,60 yaptık. Daha Ankara ve İstanbul zam yapmadı. Biz öncü olduk. 60 yaş kartında devam edebilirdik. Bir ay içinde aynı kartla 364 kez otobüse binen var. Kimsenin hakkını yemedik. İzmir ulaşımda yaptığı çalışmalar ile Türkiye’ye örnektir. Halk otobüsünün yollarda müşteri toplamak için birbiriyle yarışmadığı, çığırtkanlığın olmadığı bir kenttir. Halk otobüslerini bu kente getirmemekle ulaşımda vatandaşlarımıza büyük bir iyilik yaptık. Bunu sadece biz değil, başka illerin belediye başkanları da söylüyor" şeklinde konuştu.

Ne kadar zam geldi?
1 Ocak 2017'den itibaren geçerli olacak zamma göre tam bilet 2,60 lira, öğrenci 1,50 lira, öğretmen 2 lira oldu. Yıllık 125 TL kullanım bedeli olan 60 yaş kartları kaldırılmasına karar verildi. 60-65 yaş arası vatandaşların, toplu ulaşımda öğrenci biniş bedeli olan 1,50 lira ödeyeceği kaydedildi. 

izmir haber izmir haberleri izmir otobüs zamları

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sigara içinler buna dikkat!
Sigara içinler buna dikkat!
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri