Solucan gübresi gerçekten faydalı mı?

Solucan gübresi son yılların en çok takip edilen konularından biri olmayı başarmış durumda. Peki solucan gübresi gerçekten faydalı mı? Solucan gübresinin yararları ve bitkilere sağladığı faydalar neler? İşte solucan ve solucan gübresi hakkında merak edilenler...

Solucan gübresi gerçekten faydalı mı?

Son yıllarda gerek basında gerekse sosyal medyada çok sık rastladığımız solucan gübresine olan talep hızla artmaya devam ediyor. Peki solucan gübresi gerçekten sebze ve meyveler için faydalı mı yoksa anlatılanlar gerçekten çok mu uzak?

Solucan gübresi ile büyük paralar kazandı, solucan gübresi ile kazancını 3'e, 5'e katladı gibi birçok haberin yer aldığı basında, bu haberlerden bazıları gerçeği yansıtırken bazı haberler ise abartı kelimeler ve rakamlar içerebilmekte. Peki haberin başlığında yazdığı gibi solucan gübresi gerçektende faydalı mı yoksa o da mı abartı? Solucan gübresi faydalı mı sorusunun cevabını sadece bir iki bitki üzerinden vermek yanlış olabilir.

Solucan gübresi hemen her bitki için faydalı olmakla birlikte en büyük faydası ise gelecek yıllar için ülke tarımına sağlayacağı katkıdır. Suni gübreler ile verimsiz hale gelen tarım topraklarını kimyasallardan temizleyen ve organik tarım için önemli bir adım ve önemli bir proje olarak görülebilir.

Solucan gübresinin faydaları nelerdir?

Solucan gübresinin faydaları birçok alanda öne çıkmakta ve hem organik tarıma hayat vermekte hemde gelecek nesiller için verimli toprak ve sağlıklı hayat sunmaktadır.

solucan gübresi faydaları

Solucan gübresi kullanılan tarımsal alanlarda yapılan araştırmalar sonucu verimliliği arttırmakla birlikte, topraktaki kimyasalları temizlediği ve toprağın suyu tutma özelliğini arttırdığı kanıtlanmıştır. Solucan gübresinin tüm bitkilerde gözle görülür sonuçlar verdiği ve bu gözle görülür verimliliğin bazı bitkilerde %80 gibi ciddi boyutlara ulaştığı gözlemlenmiştir.

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirir, bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

Mikroorganizmalar, enzimler, bitki besin elementleri, ve sölom sıvısı sayesinde; toprağı organik maddece zenginleştiren, Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen, fiziksel yapısını iyileştiren, Organik Solucan Gübresi sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.

Bu gübrenin yüksek değerlikli olmasının nedeni, bitki besin elementlerini çözünmüş ve bitkiler için hemen yararlanılabilir formda içermesi yanında, bitki gelişimi için önem taşıyan pek çok organik bileşiği ve bakteri, fungus gibi yararlı mikroorganizmaları içermesidir. Solucanların sindirim sisteminden geçen organik atıklardaki mikro besin elementleri doğal bir şekilde şelatlanarak dışarı atıldığından ve koloidal formda olduklarından toprakta kayba uğramadan bitkiler tarafından kolay bir şekilde alınabilmektedir.

solucan gübre

Bu gübre ayrıca amino asit, enzim, humik asit, fulvik asit gibi bitki gelişimini hızlandıran organik bileşikleri kapsadığından bitkilere uygulandığında fitohormon aktivitesini yükseltmekte ve hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Biohumus simbiotik azot bağlaması yapan Rhizobium bakterilerini ve asimbiotik azot bağlayan bakterileri de içerir. Bu nedenle topraklara uygulandığında azot kazancını artırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik gübre materyali olarak değerlendirilmekte, üretilmekte ve pazarlanmaktadır.

solucan gübresi Solucan Gübresinin Faydaları solucan gübresi kullanım şekli solucan gübresinin kullanım alanları solucan gübresi nasıl kullanılır solucan gübresi faydalı mı solucan

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Açık renk dövme yaptıranlar dikkat!
Açık renk dövme yaptıranlar dikkat!
Saçı dökülenler işte kesin çözüm
Saçı dökülenler işte kesin çözüm