Su sayaçları için donma uyarısı! Su sayaçları nasıl korunmalı?

Kış aylarında bulunduğumuz bugünlerde artan soğuklar beraberinde don olaylarını getirdi. Don olaylarından su saatlerinizi korumak için neler yapmalısınız? İşte bilmeniz gerekenler...

Su sayaçları için donma uyarısı! Su sayaçları nasıl korunmalı?

Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü, özellikle yüksek rakımlı ilçelerde etkili olan kar yağışıyla birlikte sıcaklığın eksi derecelerde seyrettiği bu günlerde su sayaçlarının donma riskine karşı vatandaşları uyardı. 
Alınması gereken önlemler için bilgilendirmede bulunan OSKİ Genel Müdürlüğü, donan su sayaçları için vatandaşların 7/ 24 hizmet veren çağrı merkezi ALO 185 hattını aramasını istedi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, soğuk havanın özellikle yüksek kesimlerde su sayaçlarına zarar verdiği, bu durumda soğuğa karşı herhangi bir yalıtımı olmayan su sayaçlarının belirli bir süre su kullanılmadığında donma meydana geldiğine dikkat çekildi.

Su sayaçları nasıl korunmalı?
OSKİ Genel Müdürlüğü, su sayaçlarının donmaması için vatandaşların alması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:
"Su sayacının bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyor ise abone numarasıyla birlikte OSKİ'ye müracaat edilmelidir. Abonelerin tedbir almaması halinde, soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, gövdesi patlayan sayacın ise tamir imkânı olmayıp hurdaya çıkacağı ve önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Soğuk havalarda su sayacı ısı yalıtım malzemeleri cam yünü, elyaf, talaş vb. ürünlerle kaplanarak korunmalıdır.”

ordu haberleri oski su sayacı

Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
İzmir Büyükşehir Meclisinde sokak ismi tartışması | İzmir Haberleri
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı
Kırıkkale Üniversitesi 11. Çeviri Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı