Sağlık
Giriş Tarihi : 01-01-2021 12:09   Güncelleme : 01-01-2021 12:25

Guatr'a hangi bölüm hangi doktor bakar? Guatr hastalığı için hangi bölüme gidilir?

Guatr'a hangi bölüm hangi doktor bakar? Guatr için hangi bölüme gidilir? Guatr muayenesi nasıl yapılır ve guatr tedavisi için uygulanan yöntemler nelerdir? İşte guatr hastalığına bakan bölüm ve guatr hakkında en çok merak edilen soruların cevabı. Sağlık haberleri Haber Asır 'da...

Guatr'a hangi bölüm hangi doktor bakar? Guatr hastalığı için hangi bölüme gidilir?

Guatr tiroid bezinin büyümesi sorununa verilen isimdir.Bu bez büyünce boyun bölgesinin iki yanının ve ya sadece bir yanının şiştiği görülür.Guatrda kişide çok fazla ağrıya sebebiyet vermez fakat şişkinlik oluşturduğu için kişide yutkunurken zorlanma ve öksürük görülebilir.Guatr nodül,tiroid kanseri,tiroid iltihabı,Hipotiroidi,İyot eksikliği ve Hipertiroidi gibi nedenler yüzünden oluşur.Guatr büyüme nedenli boğazda şişlik,baş ağrısı,kaşıntı,bazı durumlarda şişme nedeniyle yutkunmada ve nefes almada güçlük ile öksürük,hırıltı,ishal,mide bulantısı,terleme gibi birçok belirti gösterir.Peki ya bu belirtilere sahip biri yani guatra için hangi bölüme gidilir?

Guatr belirtileri nelerdir?

  • Boğazdaki triod bezinin şişmesi sonucunda boğaz da olan şişlik olarak tanımlanan guatr belirtileri arasında en belirgini boğazda oluşan şişliktir.
  • Yemek borusuna ve nefes borusuna baskı yapan şişlik nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırır.
  • Guatr belirtileri arasında belirgin olanlardan bir diğeri ise gözlerde büyümedir.
  • Guatr belirtilerini davranışlara da etkisi vardır Guatr belirtileri arasında en çok bilinenlerde bir tanesi ise kişide sinir yapması.
  • Guatr hastası kişi çok yese de kilo almaz.Bu da belirtilerde önemlidir.

Guatr'a hangi bölüm bakar?

Guatr bir tiroid bezi hastalığı olduğu için endokrinoloji bölümüne başvurulmalıdır.Yukarıda guatr belirtilerini sizler için yazdık bu belirtiler var ise hiç durmadan bir iç hastalıkları uzmanına ve ya endokrinoloji bölümüne giderek bir uzmana muayene olmanız gerekiyor.Dahiliye iç hastalıklar anlamındadır ve endokrinoloji bölümü bunun altında bulunur yani guatr için öncelikle bir dahiliye uzmanına gözükmeniz gerekiyor ve ardında o sizi endokrinoloji bölümüne yönlendirecektir.Sizde eğer guatr belirtileri var ise hiç gecikmeden dahiliye ve ya endokrinoloji bölümüne gidiniz.

Guatr muayenesi nasıl yapılır?

Uzman doktor öncelikle kişinin boğaz yani boyun bölgesini el ile yoklar çünkü guatr belirtileri arasında boyun bölgesinde şişme ilk ve en önemli şikayetlerden bir tanesidir.Bu yoklama sonrasında doktor şişlikleri tespit eder eğer edemez ise tiroid hormonu seviyesini belirlemek için test yapar.Sonrasında şişliklerin olduğu bölgelerde tümör var mı diye tarama yapar ve ultrason ile bakar.