Yaşam
Giriş Tarihi : 30-08-2021 09:00   Güncelleme : 30-08-2021 09:00

Kızılcahamam'da ne yenir, Kızılcahamam'ın neyi meşhur?

Kızılcahamam'da ne yenir, Kızılcahamam'ın neyi meşhur? Ankara'nın doğa harikası güzelliğe sahip ilçelerden biri olan Kızılcahamam'a gidenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de Kızılcahamam'da ne yiyebileceği ya da en alabileceği. İşte birbirinden güzel Kızılcahamam yemekleri ve yiyecekleri...

Kızılcahamam'da ne yenir, Kızılcahamam'ın neyi meşhur?

Kızılcahamam denilince akla ilk gelen hiç şüphesiz doğa ve termal ancak bunların yanında birde ilçenin birbirinden güzel lezzetleri öne çıkıyor. Peki Kızılcahamam'da ne yenir, hangi yemekleri meşhur? İşte tüm merak edilen bu soruların cevabı Haber Asır'da.

Kızılcahamam yemekleri

ÇORBALAR


1. Tarhana Çorbası: İlçemizde diğer bölgelerin yaptığı tarhanadan daha inse olarak yapılan un tarhanası da denilen tarhanadan yapılan çorbamız, kış ve ramazan sofralarının vazgeçilmezidir.
2. Yayla (Toyga) Çorbası: Yarma, (tarhanalık göcenin ikiye ayrılmışı), pirinç, yoğurt, su karışımından kaynatılarak yapılır.

 

PİLAVLAR VE YEMEKLER

1. Pirinç Pilavı: Yöremizde yetiştirilen (artık eskisi kadar maalesef yetiştirilmiyor) çeltik yani pirincin pilavı hemen hemen bütün köylerimizin meşhur yemeğidir.Sofraların baş tacı olan yemektir, pilav.Sebzeli, etli, tavuklu vb. pek çok çeşidiyle yapılır.Pirincin yanı sıra bulgur pilavı da çeşitli yapılış şekliyle sofralarımızı süsler.
2. Kapama (Testi Pilavı): Büyük tencerenin içine kıyılmış kemikli veya kemiksiz etlerle doldurulmuş testi ters çevrilerek konulur.İçi yarıya kadar suyla doldurulur ve kaynatılır.Tencerenin içindeki testideki et suyun kaynamasıyla ve buharıyla pişer.Tencerenin suyuna pirinç salınır ve pişirilir, suyunu çekince ocaktan indirilir, testinin eti, pilavın üzerine dökülüp afiyetle yenir.

 

HAMUR İŞLERİ

1. Gözleme: Oklavayla yazıldıktan sonra saç üzerine pişirilip yağlanan hamur işidir.
2. Bazlama: Sacta pişirilmiş, mayalı, kalınca yuvarlak daire şeklindeki ekmek.
3. Cızlama: Yumurta, un, maya, tuz yoğrulup elde edilen cıvık hamur kaşıkla saca dökülüp oklava ile düzledikten sonra serilip pişirilerek yapılan hamur işi.
4. Kül kömmesi: Yumurta, yoğurt, yağ, karbonat, su, tuz katıca yoğrulur.Meşe külünün içine gömülür, pişip kabarıncaya kadar beklenir, piştiği anlaşılınca ince ince dilinlenir.
5. Yufka: İnce yuvarlak şekilde açılmış pişmiş veya pişmemiş böreklik hamur işidir.
6. Mantı: Küçük parçalar halinde kesildikten sonra içine kıyma konulur uçları tutturulduktan sonra haşlanarak pişirilen ve sarımsaklı yoğurtla karıştırılıp üzeri soslanan hamur işi bir yemek çeşitidir.
7. Sübüre: Makarna çeşitlerinin elde yapılanının geneline birden sübüre adı verilir.Bir çok çeşidi vardır.
8. Öllüğün körü: Erişte kaynatılır süzülür, altına kavrulmuş kıyma, peynir, ceviz konulur tepsiye dökülüp pişirilir.Yağlanıp yenilir.

 

TATLILAR
1. Hoş ab (Hoş su)-Hoşaf: Şekerli ve meyveli kaynatılmış sudur.Üzüm, erik, kayısı ve elmalı çeşitleri vardır.
2. Hoşmerim: (Astrolojistik'in kulakları çınlasın  Sütle un karıştırılıp kızartılır.Tavada düzlenip iki tarafı kızartıldıktan sonra hafif soğutulup ılık şerbet dökülürek yapılan tatlı çeşididir.
3. Aşure: İçine haşlanmış karışık yiyeceklerden katılıp şekerle pişirilerek elde edilen koyu tatlı çeşididir.

Bu yemekler dışında ayrıca Kızılcahamam kavurma, Kızılcahamam köftesi ve Kızılcahamam sucukları da en çok beğenilen lezzetler arasında yer almaktadır. Tabii bunları Kızılcahamam'ın coğrafi işaretli Kızılcahamam bazlaması ile tüketmeyi unutmayın...