Sağlık
Giriş Tarihi : 04-09-2021 15:11   Güncelleme : 04-09-2021 15:11

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik hangi hastalıklara iyi gelir?

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik hangi hastalıklara iyi gelir? Yemeklerde çok sık kullandığımız kekik baharatı hakkında bilmedikleriniz haberin devamında. Kekiğin faydaları, kekik bir baharat türüdür. Tüm dünya mutfaklarına kendisine yer bulmuştur. Et yemekleri başta olmak üzere birçok yemek türünün içerisine tat ve koku vermesi amacıyla konulmaktadır. Kekik yalnızca tadıyla değil, içerdiğimi mineraller ve vitaminler bakımından da oldukça besleyicidir.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik hangi hastalıklara iyi gelir?

Kekik genel olarak Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Kekikler çalı üzerinde yetişir. Kare sapları ile birlikte odunsu bir köke sahiptir. Uzunluğu 15-30 cm olabilir. Bitki rengi açık yeşildir. Aromatik kavisli yaprakları bulunur. Bizim kekik olarak tükettiğimiz baharat aslında kekiğin yaprakları ve çiçeklerinden ibarettir.

Kekiğin Besin Değerleri

Kekik, sağlığımız için gerekli olan temel mineral ve vitaminler ile zengin bir baharattır. İçerisinde potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, mangenez ve selenyum mineralleri vardır. Vitamin olarak ise B kompleks vitaminlerinin yanı sıra, bera karoten, C vitamini, A vitamini, K vitamibi, E vitamini ve folik asit bulunmaktadır.

Kekiğin  Faydaları Nelerdir?

Kekiğin faydaları çok çeşitli sorunlara etki etmektedir. Cilt sağlığından tutun da yüksek tansiyona kadar, kolesterolden, saç ve kalp sağlığına uzanan yelpazede faydaları bulunur.

Kekin Tansiyon Sorunlarına İyi Gelir: Kekik Hiper tansiyon ve yüksek tansiyon dengesini sağlıklı bir seviyede tutmaktadır. Tansiyon sorunu olan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kekik Kolon Kanserini engelleyebilir. Son zamanlarda obeziteye bağlı olarak sindirim sisteminde meydana gelen hastalıklar ve kolon kanserine karşın kekiğin etkin bir madde olduğu ortaya konulmuştur. Kekik kolon kanseri riskini azaltmaktadır.

Kekik Meme kanserine yakalanma riskini de azaltır. Özellikle kadınların korkulu rüyası olan meme kanserine karşın kekik engelleyici bir özelliğe sahiptir. Meme kanseri hücrelerinin yayılma hızlarını düşürmektedir.

Kekik enfeksiyonu önler: Kekik içerisinde bulunan bir madde, enfeksiyon engelleme konusunda inanılmaz yeteneklidir. Özellikle vajinal mantarlara karşı etkin koruma sağlayabilmekte, bu mantarları yok edebilmektedir. Pamukçuk olarak bilinen hastalığa karşı kekik oldukça etkindir.

Kekik Cilt Sağlığını korur. Kekiğin faydaları içerisinde cilt sağlığını koruma etkisi bulunmaktadır. Cilt derisini yeniler, ve güçlendirir. Cilde parlaklık verir. Kekik kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Güzellik ürünlerinin içerisinde etkin maddeleri bulunur. Kekik içerisindeki uçucu yağlar cilt sağlığı üzerinde çok ama çok faydalıdır. Kekik egzema gibi problemlere karşı da etkindir.