Sağlık
Giriş Tarihi : 04-09-2021 16:24   Güncelleme : 04-09-2021 16:24

Karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısına hangi bölüm bakar?

Karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı neden olur ve karın ağrısına hangi bölüm bakar? Çok sık karşılaştığımız karın ağrılarının farklı nedenleri olabilir. Peki karın ağrısı için neler iyi gelir ve hastanede hangi bölüm bakar? Karın ağrısı hastalık olmaktan çok bir başka rahatsızlığın belirtisidir. İşte merak edilenlerin cevabı...

Karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısına hangi bölüm bakar?

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Asitli yiyeceklerden ve içeceklerden kaçının.Kola,gazoz,enerji içecekleri ve benzeri şeylerden kaçının.Bunlar mideye zarar vererek karın ağrısına neden olabilir.Ayrıca ülser gibi rahatsızlıkları tetikleyerek de karın ağrısının artmasına neden olabilir.Bir de asitli içecekler midede gaz oranını artırarak gaz sıkışmalarına neden olabilir bunun sonucunda da karın ağrısı ortaya çıkabilir.Kısacası karın ağrısı olan kişiler ve ya yatkın kişiler asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Gazınız varsa karın ağrısına neden olan şey gaz sancıları olabilir. Hafif bastırarak karnınıza masaj yaparak bu gazın çıkmasını sağlayarak bu gazdan kurtulabilirsiniz ayrıca gaz yapan yiyeceklerden içeceklerden de uzak durmalısınız.

Isıtılmış havlu vb bezleri şeyleri karnınıza koyabilirsiniz.Bunun için ütü kullanabilirsiniz.Sıcak baskılar ağrıları geçirme özelliği ile evde tedavi yöntemleri arasında önemli bir yerdedir.Karın ağrısı için sıcak su torbası koyabilirsiniz ve ayrıca ayaklarınızı da sıcak tutmalısınız çünkü üşütmeye bağlı olarak ta ortaya çıkar.

Papatya,nane ve zencefil çayları karın ağrısına iyi gelirler.Bu çayları düzenli olarak tüketebilirsiniz.İlaç kullanıyor iseniz bu çayları tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.Bu çayları çocuğunuza içirmekte zorlanıyorsanız bunlara biraz bal ilave ederek çocuklarınızın içmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru nane ve taze limon kaynatılarak içilirse karın ağrısına iyi gelirler.Özellikle de üşütmeye bağlı karın ağrılarına iyi gelir.

Sindirim kolay yiyeceklere yönelin.Bunlar patates püresi,sebze yemekleri gibi şeylerdir.Ayrıca yediğiniz yiyecekler size iyi gelmemiş olabilir yani dokunmuş olabilir bundan kurtulmak için tuvalete gitmekte fayda vardır.

Karın ağrısına hangi bölüm bakar?

Karın ağrısına bakan bölüm Gastroenteroloji bölümüdür.Gastroenteroloji bölümü sindirim sistemi ile ilgili sorunlara bakan bir bölümdür.Dahiliye bölümünün bir alt dalı olup uzman kişi dahiliye eğitiminin üzerine 3 yıl Gastroenteroloji eğitimi alarak bu unvanı alır.Karın ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevaplarından biriside Dahiliye bölümüdür bunun nedeni ise karın ağrısı sorununa neden olabilecek birçok sorun ile Dahiliye bölümü ilgilenir ve zaten Gastroenteroloji bölümü de dahiliye bölümünün bir alt dalıdır.