Sağlık
Giriş Tarihi : 04-09-2021 22:14   Güncelleme : 04-09-2021 22:14

Bronşite ne iyi gelir? Bronşit neden olur, nasıl geçer?

Bronşit neden olur, ne iyi gelir, bronşit hastalığı nasıl geçer? Bronşit belirtileri ve bronşit tedavi yöntemlerine dair merak ettikleriniz haberimizde. İşte bronşit tedavisinde uygulayabileceğiniz yöntemler...

Bronşite ne iyi gelir? Bronşit neden olur, nasıl geçer?

Bronşit rahatsızlığı akciğerdeki iltihaplarından oluşur. Ayrıca grip, soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Özellikle günümüzde bebekler bu bronşite yakalanmaktadır. Soğuk ameliyat odalarında doğan bebekler soğuk hava yüzünden bronşite kapılmaktadırlar. Bronşitin tipik belirtileri ise ıslak veya kuru öksürüktür. Bronşitin diğer belirtileri ise akciğerde mukus birikimi, boğaz ağrısı, ateş ve yorgunluk olarak görülmektedir. Öksürükler şiddetleniyorsa ve göğüs ağrıları varsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

 

Sarımsak: Sarımsak ve soğan, doğal bir antibiyotiktir. Özellikle iltihabı oluşturan enzimleri bastırarak astımın belirtilerini de önemli ölçüde azaltır.

Mantar: Shiitake, reishi ve maitake mantarları doku hasarını azaltır ve akciğerlerin iyileşmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda bu mantarlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nane:  Ferah nefes için tüketilen nane, astımın belirtilerini zayıflatmak için kullanılır. Nane içinde bulunan mentol, akciğerdeki mukusu etkileyerek bu mukusun öksürükle beraber atılması sağlar.

Zencefil:  İltihap önleyici olan zencefil, akut bronşit tedavisinde kullanılır. Özellikle de kuru öksürük ve balgam sökmek için zencefil çayı önerilmektedir.

C Vitamini: Kışın vazgeçilmez vitamini olan C vitamini, güçlü bir antioksidan olmakla birlikte bronşitin etkilerinden daha kısa sürede kurtulmanızı sağlar. C vitamini açısından kırmızıbiber, kekik, koyu yapraklı sebzeler, brokoli, maydanoz, portakal, kivi, çilek ve Brüksel lahanası bronşit tedavisinde etkili besinlerdir.

Bronşit Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Buhar: Günümüzde yeni doğmuş bebeklerin bronşit tedavisinde buhar kullanılmaktadır. İlaçlı suyun buharlaştırılarak burundan akciğerlere verilmesi sağlanır.

Okaliptüs Yağı: Bu yağ, öksürüğü hafifletmek için birebirdir.

Bronşit özellikle soğuk hava algınlığı neticesinde akciğerlerde iltihaplanma ile oluşur. Bu yüzden günümüzde bebeklerin büyük bir kısmı bu bronşite yakalanmaktadır.