Sağlık
Giriş Tarihi : 04-09-2021 22:35   Güncelleme : 04-09-2021 22:35

Bağırsaklara ne iyi gelir? Bağırsaklar için iyi gelen besinler neler?

Bağırsaklara ne iyi gelir? Bağırsakların düzenli çalışması için iyi gelen besinler neler? Hangi besinler bağırsaklar için faydalı, hangi besinler bağırsaklara zararlı. İşte bağırsak sağlığı için merak edilen soruların cevabı...

Bağırsaklara ne iyi gelir? Bağırsaklar için iyi gelen besinler neler?

Bağırsaklar vücudumuzda en uzun organlardır. Bağırsakların her zaman doğal ve düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Aksi takdirde sindirimde zorlanma, hazımsızlık, kabızlık ve ishallik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Günde yaklaşık 30 gram lifli besin tüketmek bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Tabi bol miktarda su içilmesi halinde bağırsaklar daha kolay sindirim yapacaktır.

Bağırsakları Çalıştıran Besinler

Bakliyat: Bakliyatlar yüksek oranda lif içerdiklerinden bağırsakları çok iyi çalıştırırlar. Aynı zamanda prtein ve demir gibi mineraller açısından çok zengindirler.

Kepekli Tahıllar: Kepekli tahıllar da lif bakımından zengindirler. Özellikle sabah tüketildiklerinde sindirime katkıları çok fazla olurlar.

Kuru Meyveler: Kuru meyveler lif bakımından çok zengindir. Ara öğünlerde bu besinleri atıştırmalık olarak yemek sindirime katkısı olacaktır.

Taze Meyveler: Meyveler lifli besinlerdir ve günlük ihtiyacımız olan vitaminlerin, minerallerin çoğunu barındırırlar. Her gün bir tabak meyve yenmesi gerekmektedir.

Sebzeler:  Patates, mısır, şalgam, brokoli, Brüksel lahanası ve enginar lif bakımından en fazla zengin besinlerdir.

Su: Sindirim için bol miktarda su tüketmek çok önemlidir.

Bağırsaklardaki İyi Bakterileri Arttıran Gıdalar

Bağırsaklarımızda sindirime yardımcı olan mutualist bakteriler vardır. Bu bakterilere probiyotik adı verilmektedir. Bazı zamanlarda ilaç içmeniz gerekebilir. Bu ilaçlar yüzünden bağırsaklardaki probiyotik bakteriler azalabilir. Bu yüzden sindirim de zorlaşabilir. Probiyotik almak için probiyotik yoğurt yenmelidir. Bu tür gıdalarla eksilen probiyotik bakterileri dışarıdan alarak sindirim düzenlenebilir.

Süt Ürünleri: Süt, probiyotik açısından zengindir. Ayrıca laktoz intoleransı bulunan kişiler laktozsuz süt içebilirler. Ya da zengin probiyotik alımı için uzman bir doktora başvuru yapabilirler.