Sağlık
Giriş Tarihi : 05-09-2021 08:43   Güncelleme : 05-09-2021 08:43

Astıma ne iyi gelir? Astım nasıl geçer?

Astım nedir, astıma ne iyi gelir ve astım hastalığı nasıl geçer? Astım rahatsızlığı olan kişilere iyi gelen yiyecekler nelerdir? Astım hastası olan kişilerin uzak durması gereken besinler neler? İşte merak edilen tüm bu soruların cevabı...

Astıma ne iyi gelir? Astım nasıl geçer?

Astım günümüzde oldukça yaygın gözüken ve görülme olasılığı sürekli artan bir rahatsızlıktır. Astım, akciğerlerin kronik bir şekilde iltihaplanmasından dolayı oluşur. Alerjik reaksiyonlar, sigara dumanı, stres, ağır egzersizler ve soğuk hava, astımı tetikleyen durumlardır. Astıma iyi gelen birçok besin vardır ve kişi beslenme programını bu besinlere göre düzenlerse astımın yoğun etkilerinden kurtulabilir.

Astıma İyi Gelen Yiyecekler ve Etkileri
Sarımsak ve Soğan : “Quercetin” adında bir kimyasal madde bulunduran soğan ve sarımsak akciğer iltihabına neden olan enzimleri baskılayarak astım ataklarının şiddetini düşürür

Kolin Bakımından Zengin Gıdalar : B kompleks vitamini olan “kolin”  astım ataklarını büyük bir oranda önleyebilir. Bu besinler kolin içermektedirler: mercimek, fasulye, süt ürünleri, nohut, yumurta sarısı ve soya fasulyesi gibi besinler sayılabilir.

Keten Yağı : Keten yağı, keten bitkisinin tohumundan üretilmektedir ve omega 3 yağ asidi bakımından zengindir. Bu yağ, iltihaplanmayı önemli ölçüde azaltır.
Selenyum Bakımından Zengin Gıdalar: Selenyum minerali, iltihapların giderilmesinde yardımcı olur. Ton balığı, kahverengi pirinç, kepekli tahıllar, yumurta, tavuk ve kırmızıbiber yüksek oranda selenyum içerir.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar
Tuzlu Yiyecekler: Tuzlu gıdalar özellikle fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu gıdalarda çok fazla sodyum bulunmaktadır.

Doymuş Yağ:  Doymuş yağ, bağışıklık sistemini zayıflatır.

Gaza Neden Olan Gıdalar: Ağır ve şişkinlik yapan gıdalar astımı tetikleyebilir. Özellikle ağır yağlı et yemekleri bol baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler gaz yapmaktadır.

Astım ve Beslenme
Astımın beslenmeyle doğrudan etkisi vardır. Ancak en iyi şekilde beslenilse dahi astımlar engellenemez. Doğru beslenme programı ile astım sayısı ve astım şiddeti büyük bir oranda azaltılabilir. Bu beslenme programı mutlaka uzman bir doktor ile yapılmalıdır.