Sağlık
Giriş Tarihi : 06-09-2021 20:57   Güncelleme : 24-10-2021 19:50

Mide ağrısına hangi bölüm bakar?

Mide ağrısına hangi bölüm bakar? Mide hastalıkları için hangi doktora hangi bölüme gitmeli? Mide ağrısı için nereden randevu alınır? Mide rahatsızlığı çekenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan tüm bu soruların cevabı haberimizde...

Mide ağrısına hangi bölüm bakar?

Mide ile alakalı rahatsızlığı olanlar hangi bölüme gitmeli sorusunun cevabı Gastroenteroloji bölümüdür. Gastroenteroloji bölümü ise dahiliye bölümünün bir alt dalıdır. 

Tedavi için gidilecek hastanede Gastrıenteroloji bölümü varsa bu bölüme, yoksa dahiliye bölümüne başvurulması gerekmektedir. Gastroenteroloji bölümünün uzmanı olabilmek için tıp eğitimin ardından 4 yıl Dahiliye eğitimi alınır ve sonrasında 3 yıl kadar Gastroenteroloji eğitimi alınır. Gastroenteroloji sindirim sistemi ile alakalı hastalıkların teşhis ve tedavisini üstlenmektedir. Gastroenteroloji bölümü genel olarak mide, yemek borusu, kalın ve ince bağırsak gibi organlar ile ilgilenmektedir.

Mide ile alakalı bir sorunuz olduğunda hastaneye gitmeden önce Gastroenteroloji bölümden randevu almanız eğer gideceğiniz hastanede bu bölüm yoksa dahiliye bölümünden randevu alınmalıdır.